Acai Berry – najsilnejší antioxidant

ACAI BERRY (Euterpe oleracea) je bobuľovité ovocie pochádzajúce z amazonského pralesa Južnej Ameriky. Bobule sa podobajú obrej, fialovej, čučoriedke, ktorá sa však nemôže konzumovať priamo.
Vedci podrobili ovocie Acai dôkladnému výskumu až v roku 2006, pričom výsledky boli prekvapujúce. Acai obsahuje 20-krát viac antioxidantov ako je v lesných jahodách a malinách a až 30-krát viac ako je v červenom víne.

Medzi hlavné účinky ovocia Acai Berry patrí ich silný účinok na zdravie srdca. Bobule Acai Berry sú známe ako bohatý zdroj zlúčenín, nazývaných antocyaníny. Sú to tie isté antocyaníny, vďaka ktorým má aj červené víno svoje zdravotné účinky. Rozdiel je v tom, že bobule Acai obsahujú tieto zdravé zlúčeniny ešte vo vyšších koncentráciách než víno a nespája sa s nimi žiadne riziko súvisiace s alkoholom.

Zdravotné účinky bobúľ Acai Berry

Blahodárny vplyv plodov palmy Acai Berry na ľudské zdravie je známy dlhé roky. Acai Berry, vzdialený príbúzný našich čučoriedok alebo malín, prešiel posledné roky množstvom klinických štúdií. Našťastie sa dlhodobé skúsenosti obyvateľov Amazónie potvrdili aj v laborátornom prostredí. Dnes môžeme presvedčivo tvrdiť, že bobule Acai Berry by nemali chýbať v našom jedálnom lístku, pokiaľ chceme, aby náš organizmus dokázal bojovať s civilizačnými chorobami. Odporúča sa i pre tých, ktorí chcú zabrániť rýchlemu starnutiu pokožky.

Acai Berry ako preventívny prostriedok kardiovaskulárnych ochorení

Dnes môžeme s istotou tvrdiť, že podobné sfarbenie hroznového vína a bobúľ Acai Berry nie je dielom náhody. Vedci zistili, že v bobuliach palmy sú obsiahnuté vysoké koncentrácie antioxidantov, konkrétne antokyanínov. Antokyaníny sú prítomné aj v hroznovom víne. Pre tieto látky je typické, že majú schopnosť znižovať hladinu cholesterolu v krvnom obehu človeka. Acai obsahuje aj vysoké dávky sterolov, ktoré chránia obehovú sústavu človeka. V praxi to znamená, že zabraňujú vzniku krvných zrazenín, zlepšujú cirkuláciu krvi, a zároveň uvoľňujú upchaté krvné cievy. Z uvedeného vyplýva, že zaradenie Acai Berry do jedálneho lístka je ideálnou voľbou pre každého, komu nie je zdravie srdca ľahostajné.

Znižovanie hmotnosti a spaľovanie tukov vďaka bobuliam palmy Acai Berry

Ešte častejšie sa o týchto drobných plodoch hovorí v súvislosti s ich využítím pre boj s nadbytočnými kilogramami. Neobvyklá kombinácia antioxidantov, nenasýtených mastných kyselín a ďalších látok prispieva k prirodzenejšiemu spracovaniu prijatej potravy, spaľovaniu tukov a ekonomickejšiemu fungovaniu tela. Acai Berry nštartuje správny metabolizmus čo je často podceňovaná podmienka rýchlejšieho spaľovania tukov. Pokiaľa sa rozhodnete konzumovať pestrú stravu a zaradíte do jedálnička tiež Acai Berry je pravdepodobné že spolu s ďalšími pozitívnymi účinkami na vaše zdravie, čoskoro dojde k efektívnemu spaľovaniu tukov. Ďalšou zložkou Acai Berry sú omega mastné kyseliny, ktoré predstavujú ďalšiu zložku prispievajúcu k prirodzenému úbytku telesnej hmotnosti. Acai Berry má schopnosť znižovať chuť k jedlu. Dodáva energiu, a zároveň spomaľuje ukladanie telesného tuku. Za tieto schopnosti zodpovedá skutočnosť, že v jednotlivých plodoch je zastúpených až 40 percent vlákniny. Vláknina dodáva pocit naplneného žalúdka. Ak máte problémy pri chudnutí – pocit prázdneho žalúdka alebo neustály hlad, prípravky obsahujúce Acai Berry by vám mohli uľahčiť každodenné trápenie.
Plody palmy Acai Berry sú dobre známe ako vynikajúci zdroj energie. Preto Acai konzumujú vo veľkej miere športovci, ktorí s jej pomocou zvládajú mimoriadne telesné zaťaženie. Acai Berry prispieva k zníženiu telesnej hmotnosti aj tým, že energia získaná z týchto plodov umožnuje cvičiť dlhšie a intenzívnejšie.

Krása a mladosť aj v pokročilom veku

Dobre známou prednosťou extraktov z Acai berry je ich schopnosť spomaľovať účinky starnutia. V bobuliach nájdeme koncentráciu antioxidantov, ktoré dokážu predchádzať starnutiu, ktoré spôsobujú oxidačné procesy. Ide zároveň o spoľahlivý spôsob, ako brániť bunky pred škodlivými voľnými radikálmi, ale predovšetkým pred pôsobením vplyvov vonkajšieho prostredia – škodlivými slnečnými lúčmi, cigaretovým dymom, pesticídmi. Acai Berry pomáha oslabovať negatívne účinky týchto faktorov vplývajúcich na pevnosť a pružnosť pokožky.

Bezchybné trávenie s Acai Berry

Okrem toho Acai Berry zlepšuje funkciu tráviacej sústavy. Vysoký obsah vlákniny, enzýmov a ďalších živín bráni nielen vzniku srdcových ochorení, ale má vplyv na lepšie fungovanie tráviacej sústavy. Je prevenciou hemoroidov a spoľahlivým bojovníkom proti zápche.

Bojovník proti alergiám

Acai Berry obsahuje množstvo substancií, ktoré sa vyznačujú protizápalovými vlastnosťami, vďaka tomu je prostriedkom, ktorý bojuje proti alergiám – Tieto zložky dokážu v prípade vystavenia alergénom zabrániť typickým alergickým prejavom vo forme kýchania, upchatého nosa a pod.

Účínná prevencia proti rakovine

Dobre známu úlohu zohrávajú plody Acai v oblasti prevencie rakoviny. Okrem vitamínu C obsahujú bobule niektoré kyseliny, ktoré podporujú funkcie imunitného systému a zabraňujú bujneniu rakovinových buniek. Niekedy sú schopné úplne zastaviť rast nádorových buniek na molekulárnej úrovni.

Ovocie Acai Berry je považované za jeden z najsilnejších antioxidantov a jednu z najzdravších potravín na našej planéte.

ÚČINKY Acai Berry: 

  • najsilnejší antioxidant – výrazne posilnenie imunitného systému
  • chráni organizmus pred nepriaznivým vplyvom voľných radikálov – pomáha predchádzať nádorovým ochoreniam
  • pomáha k zníženiu telesnej hmotnosti
  • podporuje odbúravanie tukov, zrýchľuje metabolizmus, znižuje chuť do jedla
  • posilňuje srdce, znižuje riziko srdcových chorôb
  • pomáha chrániť pred neurologickými chorobami
  • prispieva k zlepšeniu zraku
  • spomaľuje proces starnutia buniek, omladzuje organizmus, redukuje vrásky, skrášľuje pokožku
  • pôsobí proti depresii, zlepšuje náladu, pomáha pri nespavosti
  • ženám v menopauze pomáha znížiť jej nepríjemné prejavy

Súvisiace témy k článku: