Chlorella a vyprázdňovanie

Problémy s vyprázdňovaním má väčšina našej populácie, pritom sa dá tak ľahko pomôcť. Tu sa môžete dočítať, aký je rozdiel medzi preháňadlami a účinkami riasy Chlorella:

Laxatíva alebo preháňadlá sú lieky stimulujúce vyprázdňovanie čriev, takzvanou defekáciou. Pôsobia buď dráždivo na črevnú stenu alebo upravujú črevný obsah a obmedzujú jeho vstrebávanie. Zahrňujú rad skupín látok – salinická laxancia (Glauberova soľ, horká soľ, karlovarská soľ), oleje (olivový, ricínový, parafínový), rastlinné glukosidy s hydroxyanthrachinonmi ako aglykónovou zložkou, syntetické látky (fenolftaleín, oxyfenisatín) a veľa ďalších. Už len výpočet niektorých látok nebudia príliš dôveru. Tieto umelo vytvorené laxatíva môžu byť pri dlhšom užívaní alebo nešetrnom dávkovaní značne agresívne a väčšinou patria do skupiny ľahko návykových látok v tom zmysle, že sa u pacienta postupne vytvára závislosť na ich pravidelnom užívaní. V dôsledku častého používania laxatív ľudské črevá postupne strácajú schopnosť peristaltických sťahov. Pacient tak postupne stráca vlastnú schopnosť vyprázdniť sa bez ich použitia.

Na druhej strane sú prirodzené prírodné prostriedky, ktoré pracujú na princípe vysokého obsahu vlákniny. Tá prirodzenou mechanickou (nie chemickou) cestou stimuluje črevá k pravidelným sťahom. Podporujú prirodzenú peristaltiku. Ako vieme, správne upravená dezintegrovaná riasa Chlorella má vysoký obsah vlákniny. Vláknina Chlorelly nielen, že priamo mechanicky podporuje vyprázdňovanie čriev, (laicky povedané: učí črevá samostatne pracovať), ale naviac má prirodzenú schopnosť naväzovať na seba nežiaduce odpadové látky a odvádzať ich stolicou preč z organizmu.   Chlorella najviac prispieva k celkovému ozdraveniu čreva, pretože podporuje rast zdravej črevnej mikroflóry, najmä laktobacilov. Laktobacily okysľujú črevný obsah a potláčajú hnilobné procesy, ktoré sú jednou z hlavných príčin zhubných ochorení čriev.

Ostatne, čistiaca schopnosť sladkovodnej riasy chlorella je známa už od počiatku jej používania. Výhodou tejto riasy je fakt, že sa jedná o úplne prírodný produkt, na ktorý naše telo vie prirodzene správne reagovať. Odpadá teda problém s predávkovaním, s kontraindikáciami s vytvorením závislosti.

Je nutné pripomenúť, že liečba zápchy má zahrňovať i zmenu celkového režimu vrátene spôsobu stravovania. Úplne zásadné je prijímať dostatok tekutín, doporučujeme aspoň 5 pohárov vody za deň, a do svojho jedálnička zaradiť každý deň najmenej 200g zeleniny a 100 g ovocia (pre predstavu: to je jedno jablko a dve paradajky).


Súvisiace témy k článku: