Mumio je prírodný biostimulátor, ktorý sa oddávna používal v strednej Ázii a na východe k posilneniu zdravia. Očistené od prímesí má Mumio čiernu farbu, na povrchu je lesklé, konzistenciou sa podobá asfaltu a má horkú chuť. Pomerne rýchlo sa rozpúšťa telesným teplom (na dlani), je ľahko rozpustné vo vode, ale v liehu nie.
Z chemického hľadiska je Mumio prírodná zmes organických a anorganických látok. Skladá sa z 26 stopových prvkov a minerálov, 10 oxidov kovov, aminokyselín, steroidov, fosfolipidov, rady vitamínov, éterických olejov a ďalších biologicky aktívnych látok.
Slovo mumio doslova znamená “ochraňuje telo pred chorobou” alebo “telo uchovávajúce”. Náleziská mumia sa nachádzajú vysoko v horách Ázie, v ťažko dostupných miestach vo výškach min. 3000 m nad morom, na stenách a stropoch jaskýň alebo v trhlinách v podobe malých stalaktitov, ktoré svojim tvarom pripomínajú slzy (preto názov “Slzy hôr”). Tibeťania nazývajú Mumio “barak šun” (Brogshaun), v preklade horský olej, Indovia “Shilajit”, a Arabský ekvivalent znie Chafiz-al-Adžsod alebo Arakul džibal – horský pot.
Čo je to Mumio?
Mumio je hnedošedá látka, ktorá sa vyskytuje na skalách vo forme kvapľov, vo vrstvách a zhlukoch. Objavuje sa len ojedinele na niekoľkých miestach na svete, kde vznikli špecifické geologické, biologické a klimatické podmienky. Mumio je možné nájsť na Altaji, Pamíre, Kaukaze a rovnako v južných oblastiach Sibíre. Kedysi sa vyskytovalo i v Afganistane a Tibete. Náleziská Mumio sa nachádzajú predovšetkým na južných svahoch hôr vo výškach od 2000 do 3 500 metrov nad morom. Vznikalo v skalných výklenkoch a štrbinách a suchých jaskyniach, chránených pred vetrom a priamym slnkom, s primerane teplou a suchou klímou a veľkými výkyvmi teplôt: v zime od -30 do 0 °C, v lete od -2 do +40 °C. Optimálne ročné zrážky boli od 300 do 500 mm. Mumio sa najčastejšie nachádza na žulovom a vápencovom podklade, vzácnejšie v dolomitoch, pieskovcoch a rulách.
Vedecký výskum mumia začal okolo roku 1950. Najďalej pokročila Čína, potom Spojené štáty americké, bývalý Sovietsky zväz, Irán a India. Je zaujímavé, že zatiaľ čo naši predkovia prijali existenciu a účinky mumia ako fakt a využívali jeho skvelé vlastnosti, súčasná veda sa trápi stále jedinou otázkou – ako Mumio vzniká?
Podľa starej legendy z Kirgizstanu sa kedysi odohral nasledujúci príbeh:
Bohatý chán Faridun cestoval so svojou družinou rozsiahlymi horskými oblasťami, aby tam lovil chutnú ázijskú zver. Lovci prenasledovali jelenicu, ktorú poranili dvomi šípmi. Napriek zraneniam ju stratili z dosahu. Nadchádzajúca noc sťažovala stopovanie čím ďalej, tým viac a tak sa lovci rozhodli, že budú pokračovať v stopovaní až po východe slnka. Po niekoľkých dňoch stopovania vystúpila stopa do vyšších oblastí regiónu až do veľkej horskej jaskyne. Lovci teda zapálili fakle a pustili sa do hľadania. Po nejakej dobe našli zranené zviera, ktoré si otieralo rany o akýsi zvláštny hnedočierny kameň a občas ho aj olízalo. Lovci sa divili ako rýchlo sa jelenica uzdravila napriek ťažkým zraneniam od šípov. Vyslali posla k chánovi, aby mu ihneď povedal, čo sa odohralo. Chán prikázal, aby lovci chytili zviera živé a priniesli aj kúsok onoho “hnedočierneho kameňa”. Lekári mocného chána potom preskúmali “mysteriózny kameň” a traduje sa, že ním dokázali vyliečiť veľa ochorení. Následne boli dôkladne preskúmané hory, kameň bol vyťažený a ukrytý v klenotnici. Starými obchodnými cestami pozdĺž legendárnej hodvábnej cesty sa mumio dostalo po čase do prednej Ázie a do Grécka, kde sa jeho účinkami dôkladne zaoberal Aristoteles a neskôr aj jeho žiak Alexander Veľký. Z tohoto obdobia existuje i písomný záznam o skúmaní účinkoch mumia na ľuďoch a najrôznejších formách jeho aplikácie. (Dr. Wolfgang Windman, Mumio tradičné prírodné liečivo, 2006, vyd. Fontána)
Účinky Mumia
– dopĺňa hladinu minerálnych látok, stimuluje rezervy organizmu
– zvyšuje telesný a duševný výkon, dodáva energiu, zvyšuje potenciu
– športovci nazývajú Mumio “elixírom rekordov”, pretože pomáha organizmu znášať veľkú fyzickú záťaž
– zvyšuje odolnosť proti bakteriálnym a vírusovým infekciám, ničí stafylokokov, streptokokov a iné choroboplodné baktérie
– pomáha pri rôznych typoch zápalov, napr. zápal slizníc, žalúdka, čriev, ďasien, mandlí, rôzne tzv. skryté zápaly, hemoroidy…
– posilňuje imunitný systém, dodáva silu a energiu prirodzeným spôsobom
– zlomeniny – skracuje čas zrastania zlomených kostí (2 až 2,5 krát), posilňuje krehké kosti
– v prípade vykĺbenín, narazenín, natiahnutých väzov urýchľuje hojenie týchto poranení
– zabraňuje vzniku a rozvoju osteoporózy (rednutiu kostí) – podporuje správne vstrebávanie a ukladanie vápnika do kostí, posilňuje kosti, odstraňuje ich krehkosť a tým zabraňuje vzniku zlomenín (najmä u starších ľudí)
– pomáha pri paradentóze – zabraňuje úbytku kostnej hmoty a zápalu ďasien, čo sú 2 hlavné príčiny vzniku ochorenia
– prírodné antibiotikum – urýchľuje liečenie infekciíí akéhokoľvek pôvodu (vírusy, baktérie)
– kožné choroby, popáleniny
– chorenia obvodového nervstva, predovšetkým zápaly nervov
– ochorenia obehového ústrojenstva – posilňuje obehové ústrojenstvo a srdce, obnovuje procesy krvotvorby
– choroby tráviaceho ústrojenstva – rýchlo likviduje otravy a pomáha pri nechutenstve, obnovuje mikroflóru v tráviacom systéme
– chorenia horných dýchacích ciest (chronické ochorenia, nádcha, kašeľ, angína) a tuberkulóza, ktorých liečbu skracuje až trikrát
– chráni organizmus pred reakciami na náhle výkyvy tlaku
– odstraňuje negatívne následky užívania liekov, ožiarenia a chemoterapie
– znižuje svrbenie po hmyzom bodnutí
– znižuje bolesť zubov
– pomáha pri paradentóze
– podporuje vylučovanie škodlivých chemických zlúčenín a ťažkých kovov z tela
– je výborný adaptogén
– chráni telo pred pôsobením toxických a rádioaktívnych látok a nepriaznivých vplyvov vonkajšieho prostredia
– vie si poradiť aj s astmou, alergiami, anginou pectoris či koktavosťou
– má spevňujúci vplyv na svalovú hmotu a telesnú stavbu (športovci, silové vytrvalostné disciplíny)
– posilňuje telesnú a duševnú odolnosť voči stresu, úžasne zvyšuje mentálne schopnosti
– má antioxidačné účinky – spomalenie procesu starnutia a degenerácie tkanív a orgánov
Uskladnenie Mumia
Pri izbovej teplote vydrží Mumio bez zmien kvality alebo vlastností do dátumu odporúčanej spotreby uvedeného na obale – a oveľa dlhšie. Ale ak je po dlhšiu dobu vystavené teplotám blízkym 30 °C, príliš teplej izbovej teplote, začne sa pomalinky rozpúšťať a mäknúť, a potom je ťažšie vybrať ho z plátu. Rovnaká situácia nastane, ak je krátkodobo vystavené teplotám vyšším ako cca 34 °C.
Čo treba urobiť?
Ak zistíte, že nemôžete tabletu ľahko vybrať zatlačením na priehľadnú časť tak, že alumíniová fólia pod týmto tlakom sama praskne a tabletu potom uchopíte prstami (bežný postup), umiestnite platíčko do chladničky, príp. mrazničky a tam ho skladujte. Nízka teplota Múmiu neublíži, Mumio pri -18 °C nezmrzne. Po tomto schladení je vylúpnutie jednoduchšie.
Aj dlhodobým pôsobením teplôt v rozmedzí od -30 ° C do +50 ° C nie je Čisté Mumio znehodnotené.
Mumio užívanie
Mumio môžu užívať aj deti, ale v pomerne menšom dávkovaní, ktoré sa prispôsobuje telesnej hmotnosti.
Pri preventívnom užívaní sa na každých 30kg telesnej váhy užíva pol tablety mumia (0,1g) 1- 2 krát denne.Pri akútnych a vážnych stavoch sa dávka násobí, t.z. na 30kg hmotnosti 1 tableta. Napr. ak dieťa váži 15kg, dávka je štvrť tablety mumia pri preventívnom užívaní.
Odporúčame mumio vždy rozpustiť v teplom nápoji, najlepšie v čaji (teplom, nie horúcom) a dosladiť medom. Kombinácia mumia a medu je v Rusku veľmi obľúbená a účinná.
Podľa reakcií dojčiacich matiek (zákazníčiek) sa po užití mumia cítia vitálnejšie, plné energie a bábätká sú spokojné a pekne papajú.
Kontraindikácie nie sú známe, mumio sa neodporúča ľuďom s ľadvinovými kameňmi.
Mumio nie je “látka”, ktorá by sa v organizme “usadzovala”. Mumiom sa teda nedá predávkovať – organizmus nepoužité látky vylúči.
Pauza medzi kúrami je cielený krok vedúci k tomu, aby organizmus začal látky získané z Mumia sám syntetizovať.