Cordyceps láme rekordy – skoncujte s únavou a oslabenou imunitou

Cordyceps láme rekordy – skoncujte s únavou a oslabenou imunitou

Cordyceps sinensis (Kordyceps čínsky alebo Húsenica čínska) je vzácnym druhom huby parazitujúcej na larvách motýľa – Lepidoptera. Vyskytuje sa vo vysokých nadmorských výškach čínskych horských masívov. V tradičnej čínskej medicíne je Cordyceps používaný ako liek už 5000 rokov pre svoje širokospektrálne účinky na ľudský organizmus. Huba Cordyceps obsahuje mnoho látok, ktoré majú blahodarný účinok na organizmus. Medzi tieto látky patria – karbohydráty (polysacharidy, galactomanny), cyklické dipeptidy, minerály, vitamíny (B1, B2, B12, E a K), d-manitol, alkaloidy, mastné kyseliny. Hlavná účinná látka bola izolovaná len nedávno a bola nazvaná kordycepin. Kordycepin má cytostatické účinky.

Rovnako pre Tibeťanov Yartsa gunbu, je veľmi vzácna a pre svoje liečivé účinky vysoko cenená. Pre miestnych obyvateľov je lukratívnym zdrojom príjmu. Pretože o Cordyceps je v posledných rokoch kôli jeho overeným účinkom veľký záujem.

V Číne je huba Cordyceps známa svojimi účinkami ako napr. ženšen a je tradičným liekom národnej fytoterapeutickej farmácie. Pred mnohými storočiami Číňania považovali Cordyceps za talizman a boží zázrak. Domovom Cordycepsu sú vysoké hory Číny a Tibetu, vo výške 3500 metrov. Existencia Cordycepsu je podivuhodná; v lete Cordyceps existuje ako huba, ktorá má podobu nízkej byliny tmavohnedej farby. Dozreté spóry vystreľuje do okolia, tie sa zachytia na larvách motýľa a začínajú na nich parazitovať. Larva sa zaryje do zeme, mycélium huby ju prerastie a na jar opäť vyrastie ako huba. Tento vývojový proces trvá 2 roky. Keďže je však tento proces nebezpečný z hľadiska možného nakazenia škodlivými baktériami a cudzorodými hubami, niektoré spoločnosti vsadili na kultiváciu Cordycepsu v sterilnom prostredí.

Extrakt z fermentovaného mycelia Cordycepsu je až 20x silnejší ako sušený cordyceps. Vďaka šetrnému spôsobu spracovania si ale zachováva rovnaký pomer účinných látok ako sušená forma. Len je silnejšia, teda účinnějšia.

V tradičnej medicíne používali cordyceps na posilenie ľadvín a plúc, preto sa Cordyceps užíva pri astme alebo kašli. Je schopný rozširovať dýchacie cesty, co vedie k zvýšenej oxygenacii – zvýšenie množstva kyslíku v krvi. Tohoto účinku využívají často sportovci.

Tradičná čínska medicína Cordyceps sinensis popisuje ako prírodné antibiotikum, neutralizátor rôznych jedov, antioxidant a tiež ako stimulant ľudského tela a ducha. Ďalej čínsky liečitelia uvádzajú, že výťažok z Cordyceps Sinensis pomáhá pri nachladnutí, zápaloch dýchacích ciest, močových ciest súčasne napomáha obnove obličiek a ľadvín. Tiež je v tradičnom liečitelstve doporučovaný pri ochoreniach srdca a ciev.

Cordyceps sa úspešne používa na liečbu cukrovky. Vďaka mnohým výskumom môžeme povedať, že Cordyceps prispieva k zlepšeniu metabolizmu glukózy a zvyšuje citlivosť na inzulín. Má tiež antioxidačné schopnosti, čo znamená ďalší prínos pre zdravie okrem zníženia cukru v krvi pacienta.

 Rovnako napomáha pri regenerácii svalovej hmoty po veľkej záťaži, pomáha a zdokonaľuje okrem iného aj mentálne funkcie (schopnosť učiť sa). Je vhodné Cordyceps užívať aj preventívne z dôvodu zlepšenia imunity a psychickej pohody. Čínska medicína odporúča Cordyceps na zkvalitnenie sexuálneho života a pre zvýšenie libida, v Číně je obľúbený ako afrodisiakum.

Najčastejšie sa cordyceps používa na posilnenie obranyschopnosti pri opakujúcich sa vírusových ochoreniach (nachladnutie, virózy, chripka, rôzne plesne…).  V ordináciách tradičnej ličby používajú Cordyceps veľmi často na únavové stavy, nazývajú ho „dobíjač bateriek“. V týchto prípadoch doporučujeme trojmesačnú „cordycepsovú kúru“.


Súvisiace témy k článku: