Domácu detoxikáciu zvládnete sami – detoxikácia pomocou stravy a fytorapie

Slovo detoxikácia, aj keď znie veľmi odborne, určite poznáte. Ide o proces odstránenia škodlivých látok z tela, ktoré sa v ňom hromadia pôsobením vonkajších vplyvov, ale aj prostredníctvom alkoholu, fajčenia, či z rôznych potravín a prostriedkov používaných v domácnosti. Hoci náš organizmus je vybavený schopnosťou sebauzdravovania, v dnešnej dobe musí odolávať oveľa väčšiemu množstvu škodlivín, ktoré sa snaží vylúčiť močom, stolicou, potom a dýchaním.

Existuje niekoľko spôsobov ako detoxikáciou pomôcť nášmu telu vysporiadať sa s vylúčením toxických látok. Jednou z nich je pôst, ktorý je však mierne drastický a pre ľudí v zrelom veku môže byť aj nebezpečný, alebo zbytočne stresujúci. Iné detoxikačné postupy sa radia k prirodzeným a využívajú prírodné prostriedky, vďaka čomu ich môžete realizovať aj sami doma.

Ktoré toxíny nás ohrozujú najčastejšie?

Naše telo je teda vybavené prirodzenými obrannými mechanizmami, no dnešná doba si vyžaduje cielené povzbudzovanie týchto procesov z dôvodu zvýšeného vplyvu škodlivín z prostredia. Medzi nimi sa čoraz častejšie nachádzajú práve toxíny:

 • lieky
 • drogy
 • niektoré potraviny (intolerancia)
 • toxíny zo životného prostredia – rôzne chemické látky, rádioaktívne látky, ťažké kovy…
 • toxíny súvisiace s poruchami metabolizmu
 • emočné toxíny, ktoré sa vylučujú pri záťažových psychických stavoch (strach, stres, agresivita, životné traumy atď.)

Ktoré systémy v ľudskom tele majú detoxikačnú funkciu?

Ako sme už spomínali, človek má od prírody daných niekoľko telesných systémov, ktoré majú za úlohu prirodzene očisťovať organizmus:

 • Lymfatický systém – Filtruje v lymfatických uzlinách tekutinu v tkanivách – lymfu, a zabraňuje tak vniknutiu toxínov do krvi. Ak je tento systém preťažený, prejavuje sa to častými nachladnutím, chrípkami, únavou, celulitídou aj kruhmi pod očami.
 • Koža – Tento najväčší ľudský orgán potom vylučuje toxíny z tela, ktoré nemôžu byť vylúčené inou cestou. Preťaženie tohto detoxikačného systému spôsobuje akné, vyrážky, celulitídu.
 • Pľúca – Pri výdychu sú odpadové látky, ktoré zostali po vstrebaní kyslíka do krvi, odstraňované z tela. Najmä, ak je človek dlhodobo vystavovaný nepriaznivým podmienkam s vysokou koncentráciou výfukových plynov či nikotínu, prejaví sa to nachladnutím, chronickým kašľom, či nepriechodnosťou dutín.
 • Pečeň – veľmi dôležitý orgán, v ktorom je krv prečisťovaná od jedovatých látok. Tie sa v nej stávajú rozpustnými vo vode a sú vylúčené do žlče, ktorá ich prenáša do čriev. Preťaženosť pečene sa prejavuje opuchmi, nutkaním na zvracanie, zlým trávením a žlto potiahnutým jazykom.
 • Črevá – črevá štiepia potravu a dôležité látky vstrebávajú do krvi, toxíny a škodlivé látky naopak vylučujú z tela. Potrava by mala črevami prejsť čo najrýchlejšie, no často sa stáva, že to, čo skonzumujeme už obsahuje priveľké množstvo toxínov – črevá takúto potravu nestihnú tak rýchlo spracovať a toxíny v našom tele zostávajú dlhšie. Preťažené črevá spôsobujú zápchu, vetry a nadúvanie.
 • Ľadviny – tento orgán v prvom rade filtruje krv a vyrába moč, ktorým sú škodliviny odplavované z tela. Riadia takisto hospodárenie tela s vodou a ich zlý stav sa prejaví tmavo zafarbeným či zapáchajúcim močom, jeho malým množstvom, či bolesťami pri močení.

detoxikácia vodou

Celý deň iba voda

Ak sa rozhodnete očistiť svoj organizmus, je dobré stanoviť si nejaké obdobie, kedy naozaj budete zodpovedne dodržiavať detoxikačné zásady. V domácom prostredí, pod dohľadom seba samého, ťažko dodržíte tvrdú diétu a podobne, preto sú metódy domácej detoxikácie mierne a pozvoľné. Ideálne obdobie ne tento očistný proces je asijeden mesiac. Sú aj krátkodobejšie, jednodňové detoxikačné kúry, kedy sa odporúča piť po celý deň iba čistú vodu, prípadne zeleninovú alebo ovocnú šťavu. Je však ťažšie ich zvládnuť. Ak sa necítite na takúto, hoci len krátku hladovku, radšej si rezervujte viacej času a urobte poriadok vo svojom organizme pomaly a postupne.

Pomaly ďalej zájdeš

Pomalšia detoxikácia síce trvá dlhšie, ale je k telu jemnejšia. Ideálne bude, ak uvedené zásady budete dodržiavať aspoň mesiac:

 • Ráno si aspoň krátko zacvičte, najlepšie zopár cvičení z jógy či tai-chi.
 • Najdôležitejším jedlom bude pre vás obed, preto by mal byť čo najvýdatnejší.
 • Nevynechajte ani raňajky. Asi dvakrát za týždeň raňajkujte iba ovocnú šťavu.
 • Jedzte čo najviac čerstvej zeleniny, ovocia, strukovín, obmedzte údeniny a tučné mäso.
 • Pite veľa tekutín – minimálne 3 litre denne. Kombinujte čistú vodu, minerálnu vodu, obzvlášť dôležité sú čaje (zelený, zázvorový, lapacho) a ovocné šťavy.
 • Vynechajte alkohol, obmedzte rafinovaný cukor, a ak je to možné aj cigarety. Prísun zdravého cukru budete mať  v ovocí a zelenine.
 • Pred večerou si zacvičte a večerajte do 18-tej hodiny, potom už nejedzte nič.
 • Spať choďte čo najskôr.

Pri detoxikácii sa zväčša váš stav na začiatku mierne zhorší, no pri takejto pozvoľnej očistnej kúre sa zhoršenie nemusí vôbec prejaviť. Najlepšie je, ak sa s vami rozhodnú detoxikovať aj rodinní príslušníci či priatelia, pretože sa budete mať s kým podeliť o svoje dojmy, a tiež budete motivovaný vytrvať až do konca poctivo dodržiavať jednotlivé zásady.

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek spôsob očisty, je potrebné, aby ste počas tohto obdobia vylúčili zo svojho životného štýlu všetko nezdravé – alkohol, cigarety, rafinované potraviny, nasýtené tuky (zemiakové lupienky, vyprážané jedlá), rýchle sacharidy (biely cukor, ryža), priemyselne spracované potraviny, ktoré sú plné konzervačných látok a farbív. Dbajte na pitný režim, pretože voda zbavuje telo toxínov, hýbte sa (joga, Qigong), relaxujte a snažte sa myslieť pozitívne (hoci je to niekedy ťažké).

Jednoduchá detoxikácia pre úplných začiatočníkov

Pokiaľ vám už len slovíčko detoxikácia naháňa strach, tento jednoduchý spôsob očisty je pre vás ako stvorený. Základom tejto kúry je obyčajný žihľavový citrón, resp. citrónová šťava. Počas niekoľkých týždňov bude vašou úlohou vypiť každé ráno nalačno pohár vody s čerstvou šťavou z polovice citróna a počas dňa šálku žihľavového čaju. Citrón je plný antioxidantov, ktoré ničia voľné radikály. Je prirodzeným čističom pečene a prospieva tráveniu. Posilnenie imunitného systému je samozrejmosťou. Žihľava je zas skvelým odstraňovačom toxínov a odpadových látok z krvi.

Chlorofyl v zelených potravinách odstraňuje ťažké kovy a ďalšie škodliviny

Chlorofyl je prirodzenou súčasťou zelených rastlín a je schopný zbavovať organizmus nahromadených ťažkých kovov. Podstata tejto kúry spočíva v zaradení dostatočného množstva zelených potravín do jedálnička (a samozrejme dodržiavanie vyššie uvedených pravidiel). Bohatým zdrojom chlorofylu sú:

 • Zelená listová zelenina ako špenát, hlávkový šalát, rukola, žerucha, púpavový list či žihľava – sú ľahko dostupné i chutné. Púpava i pŕhľava slúžia nie len na prípravu čajov, ale v čerstvom stave ochutia rozmanité šaláty
 • Morské riasy chlorella a spirulina – okrem chlorofylu obsahujú antioxidanty, vitamíny, minerály, nenasýtené mastné kyseliny, ktoré posilňujú celkovú obranyschopnosť organizmu. Ideálna dĺžka kúry je aspoň 3 mesiace, počas ktorej sa užívajú 4 g morských rias denne. Vyjde vás zhruba na 50 eur.

Indické psyllium pre očistu tráviaceho traktu

Psyllium je vlastne vláknina, ktorá nemá žiadnu chuť, vôňu a je čisto prírodná. Slúži najmä pre očistenie tráviaceho traktu. Indickú vlákninu ocenia najmä ľudia s tráviacimi problémami (zápcha, hnačka, hemoroidy). Využíva sa aj pri chudnutí, pretrvávajúcej únave, kožných problémoch a alergiách.

Ako prírodnú vlákninu užívať? Psyllium je ideálne konzumovať po jedle, prípadne pol hodinku pred jedlom. Dávkovanie závisí od konkrétneho druhu produktu, spravidla sa jedna alebo dve čajové lyžičky rozmiešajú vo vode a vypijú. Pre zlepšenie účinku je vhodné vypiť ešte jeden pohár vody, pretože príjem tekutín zohráva pri užívaní tohto doplnku dôležitú úlohu.

Očista formou zeleninových a ovocných štiav

Detoxikácia ovocnými a zeleninovými šťavami si vyžaduje pevnú vôľu. Spravidla trvá 7 dní, počas ktorých sú dovolené len čerstvé šťavy, bylinkové čaje a dostatok čistej vody.Počas detoxikácie treba vypiť kilo až dve čerstvých štiav v šiestich dávkach. Tie si pripravte maximálne na 12 hodín vopred, pretože skladovaním nápoja ho ochudobňujete o cenné látky. Tento detoxikačný režim je náročnejší, preto nepodceňujte prípravu a ešte pred jeho absolvovaním postupne obmedzujte nezdravé potraviny. Odborníci odporúčajú do detoxikačného programu zaradiť nenáročné druhy pohybu (ideálne sú relaxačné cvičenia), časté sprchovanie a dostatok spánku. Po kúre dbajte na to, aby bol prechod na normálnu stravu postupný, inak si môžete uškodiť. Ak máte zdravotné problémy, konzultujte tento spôsob detoxu s odborníkom.

Niektoré ďalšie metódy detoxikácie sú:

 • Použitie jemných preháňadiel – napr. Glauberova soľ
 • Klystír – jednými chválený, inými zaznávaný
 • Očista formou čajov
 • Pôst

Detoxikácia pomocou stravy a fytorapie prečistiť dôležité orgány:

Pečeň:
mrkva a mrkvová šťava, rastlinné oleje, citróny, červená repa
Fytoterapia: čaje z lekárne, alebo čaje z. listu pečeňovníka, vňate repíka, koreňa púpavy, koreňa čakanky, vňate benediktu, vňate ľubovníka, kvetu rumančeka, vňate veroniky
Obličky:
Tekutiny (nie alkohol), melón, zeleninové šťavy bohaté na draslík (mrkva, zeler, petržlen, špenát), šťava z čiernej  reďkovky, kôpor
Fytoterapia: vňať veroniky, vňať zlatobyle, koreň ligurčeka, list brezy, vňať medvedice, vňať prasličky, vňať boráku. Alebo čajová zmes z lekárne !
Hrubé črevo:
strava bohatá na vlákniny, nesýtená čistá alebo minerálna voda, ovocie, zelenina, ovocné a zeleninové šťavy, med, rastlinný olej, čierny chlieb
Fytoterapia: čaje z lekárne , alebo čaje pripravené z: vňate nátržníka, koreňa lopúcha, koreňa ibiša, vňate ľubovníka, vňate repíka, kvetu rumančeka, vňate šalvie, vňate saturejky
Krv:
žihľava, praslička, lipa, šalvia, vňať zemedymu, koreň púpavy, koreň čakanky, list orecha, kvet fialky, koreň lopúcha – čaje
Postup:
1. Ráno, na obed a večer vypiť šálku bylinkového čaju , ktorý priaznivo pôsobí na jednotlivé orgány. Čaje striedať, piť po dúškoch.
2. V priebehu dňa vypiť minimálne 2  litre  čistej vody alebo nesýtenej minerálnej vody. Nepite nasilu ! Doporučenie: šťava z 1 citróna, lyžička medu v pohári vlažnej vody.
3. Konzumovať hlavne ľahké, ale chutné jedlá s dostatkom ovocia a hlavne zeleniny. Malé porcie, 5-6x denne, pomaly poprežúvané a v pohode strávené !
4. Vyhýbať sa údeným, slaným, mastným (okrem olivového oleja) jedlám a cukru.
5. Denne (najlepšie ráno) 20 minút cvičiť a v priebehu dňa si nájsť čas na 30 minútovú svižnú prechádzku.
6. Vyčleniť si min 15 minút denne na meditáciu (alebo modlitbu) v tichom prostredí.
7. Pokiaľ sa to dá, vyhýbať sa stresovým situáciám.

Súvisiace témy k článku: