Graviola – výzkumy prokazují účinky proti rakovině

Graviola ostnatá

Annona ostinatá, Annona muricata; guanabana, ostnatý corossol, ostnatý cachiman, graviola, soursop)

Výskyt: Annona ostnatá je plod stromu graviola (z čeľade anonovité) a označuje sa za zázračného zabijaka rakovinových buniek (dokonca niektoré zdroje ho označujú 10 000 krát silnejší než chemoterapia). Je to malý, bohato rozvetvený strom, vysoký 3 m až 8 m. Plod má podobu zelenej 20 cm až 30 cm dlhej pretiahnutej gule s mäkkými ostňami. Pochádza pravdepodobne z karibských Antíl, Strednej Ameriky a severnej Južnej Ameriky. V súčasnosti sa vyskytuje aj v Ázii, Oceánii a Afrike.

Použitie: Listy a semená sa dlho používali ako prostriedky proti (okrem iného) parazitom, vysokému krvnému tlaku a rakovine. Semená sú emetiká (vyvoláva zvracanie). Semená aj odvary z listov sa používajú proti všiam. Kvety sa používajú ako antispazmodikum (proti kŕčom), pektorálium (bolesť v prsiach) a na zmiernenie kataru. Listy sa používajú ako sudoriferum (vyvoláva potenie), antispazmodikum, emetikum a ako prostriedok na privodenie spánku. V Karibiku sa verí, že položenie listov rastliny na posteľ pod spiacu osobu s horúčkou do nasledujúceho rána odstráni horúčku. Odvary z listov sa používajú ako obklady proti zápalom a napuchnutým nohám. Zrelý plod má mať antiskorbutické účinky. Dužina sa používa ako obklad proti roztočom z čeľade Trombiculidae. Nezrelý usušený plod sa používa proti hnačke. Existuje veľa ďalších použití rastliny. Hlavný záujem o túto rastlinu aktivuje jej silný protirakovinový účinok. Hoci je účinná proti mnohým zdravotným ťažkostiam, je to práve tento účinok, ktorý vyvoláva najväčší záujem. Táto rastlina má dokázaný hojivý účinok pri rakovine u všetkých typoch onkologických ochorení. Okrem schopnosti liečiť rakovinu, má graviola široké spektrum antimikrobiálnych účinkov, ako proti bakteriálnym, tak aj plesňovým infekciám a zaberá aj proti vnútorným parazitným červom, znižuje vysoký krvný tlak a používa sa pri depresiách, strese a nervových poruchách. Výskumy ukazujú, že pomocou extraktov z tohto zázračného stromu je možné:

  • zaútočiť proti nádorom bezpečne a účinne pomocí prírodnej terapie, ktorá nespôsobuje extrémnu nevoľnosť, straty na hmotnosti a vypadávanie vlasov,
  • chrániť svoj imunitný systém a tak sa vyhnúť smrteľným infekciám; cítiť sa po liečebnej procedúre silnejší a zdravší.

Zaujímavosť: Zdroj týchto informácii tiež vyvoláva úžas; pochádza od jedného najväčšieho amerického výrobcu liečiv a táto rastlinka prešla viac ako 20 laboratórnymi testami od 70. Rokov minulého storočia. Výsledky testov dokázali. Že extrakty z tohto stromu účinne ničia zhubné bunky dvanástich typov rakoviny a zabíjajú ich, vrátane rakoviny hrubého čreva, prsníkov, prostaty, pľúc a slinivky. U troch zložiek sa preukázalo, že spomaľuje rast rakovinových buniek už spomínaných 10000krát silnejšie ako Adriamycin, ktorý sa bežne používa ako chemoterapeutické liečivo. Najmä – zabíjajú len rakovinové bunky a nepoškodzujú bunky zdravé!

Z doterajšieho vyplýva logická otázka. Prečo o protirakovinovej vlastnosti stromu neprenikla medzi verejnosť informácia?

Rôzne časti stromu (koreň, listy, kôra a semená) už storočia využívajú domorodí indiánski šamani. Aj ďalší obyvatelia Južnej Ameriky na liečbu ochorenia srdca, astmy, pečene a artritídy používali tento strom.
Farmaceutická spoločnosť naliala veľké peniaze do vedeckého výskumu – a s výsledkami boli šokovaní. Graviola naozaj bola rakovinu hubiaca rastlina.Ale tým sa príbeh rastliny takmer skončil. Spoločnosť má so stromom veľký problém – nedá sa patentovať – teda niet spôsobu, ako vrátiť investované peniaze. Ukázalo sa, že spoločnosť takmer sedem rokov skúšala syntetizovať dve z najsilnejších protirakovinových ingrediencii v graviole – to sa však nepodarilo – originál jednoducho neboli schopní replikovať. Neexistoval žiadny spôsob ako ochrániť investované peniaze – a tak testovanie gravioly odišlo do histórie bez akéhokoľvek publikovania – výsledky svojich výskumov nezverejnili! Našťastie však jeden vedec z výskumného týmu, ktorého svedomie mu nedovolilo sa pozreť, ako sa pácha tak nehorázna vec. Hoci riskoval svoju kariéru, skontaktoval spoločnosť, ktorá sa venuje zberu liečivých rastlín z amazonského pralesa a jednoducho im celú anabázu o graviole povedal.

Čo uverejnili ďalšie zdroje…

… Národný inštitút rakoviny vykonal prvý vedecký výskum v roku 1976. Výsledky potvrdili, že „listy a stonky gravioly sa ukázali ako účinné pri napadaní a ničení zhubných buniek“. Výsledky publikované v internej správe však nevysvetliteľne neboli nikdy uvoľnené pre verejnosť…

… Od roku 1976 bolo dokázané, že graviola je úžasne mocný zabijak rakoviny až 20 nezávislými laboratórnymi testami, avšak až doteraz neboli vykonané žiadne klinické skúšky s dvojitým slepým testom – čo je typický benchmark, aký vedci, lekári a odborné časopisy používajú na posúdenie terapeutickej hodnoty – neboli nikdy iniciované…

… Štúdia vydaná v Journal of Natural Products následne po štúdii vykonanej Katolíckou univerzitou Južnej Kóreje uviedla, že u jednej chemikálie v graviole zistili, že zabíja bunky rakoviny hrubého čreva „10 000 krát účinnejšie než Andriamycin (bežne používaný chemoterapeutický liek) …“

… Najdôležitejšia časť správy Katolíckej univerzity je o tom, že graviola sa ukazuje, že útočí selektívne len na rakovinové bunky a ponecháva zdravé bunky nedotknuté. To je rozdiel oproti chemoterapii, ktorá útočí bez rozlíšenia na všetky aktívne sa rozmnožujúce bunky (ako bunky žalúdka a vlasov), čím často vyvoláva ničivé vedľajšie účinky nevoľnosti a straty vlasov u chorých na rakovinu…

… Štúdia na Purdue University (Indiana, USA) nedávno zistila, že listy zo stromu graviola zabíja bunky v šiestich líniách ľudskej rakoviny a zvlášť účinné sú proti rakovine prostaty, slinivky brušnej a pľúc.

Po siedmych rokoch bolo ticho konečne prelomené a je to tu! A prečo to nevieme? Pretože určité veľké korporácie chcú dostať späť svoje peniaze vložené za roky výskumu pri snahe vytvoriť syntetickú verziu tohto na predaj. Takže teraz to viete aj vy a môžete pomôcť blízkej osobe v núdzi, keď mu to poviete, alebo sa občas sami napijete šťavy anonny ako prevenciu. Chuť nie je zlá a určite nemá žiadne vedľajšie účinky. Prirodzene aj ďalšie rastlinky sú užitočné.

… a čo dodať na záver?

I keď dnes internet poskytuje množstvo informácii, pridávam tento článok do série Nechcem si to nechať len pre seba… A je len jedna otázka a zároveň aj (ne) odpoveď, s ktorou sa stotožňujem: koľko ľudí zbytočne odišlo, zatiaľ čo výrobca (asi aj viacerí výrobcovia) tlačili veľké peniaze do tajomstva stromu graviola? (František Herzáň)

Zdroje: http://nwoo.org/, http://www.cez-okno.net/clanok/alternativna-medicina, http://sk.wikipedia.org/wiki/

Biologická aktivita a klinický výzkum:

 

V roce 1976 National Cancer Institute prokázal, že Graviola listy a stonek prokazuje aktivní toxicitu proti rakovinovým buňkám. Doposud konkrétní acetogenins v Graviole a výtažcích z Gravioly jsou toxické in vitro na tyto typy nádorových buněk:
karcinom prsu
adenokarcinom prostaty
karcinom slinivky břišní
adenokarcinom tlustého střeva
karcinom jater
karcinom lymfomu
multirezistentní mateřský adenokarcinom

 

Výzkumníci na Tchaj-wanu v roce 2003 prohlásili, že hlavní Graviola acetogenin, annonacin, je vysoce toxický na rakovinové buňky:

 

u vaječníků
děložního čípku
prsu
močového měchýře
kůže

 

Zajímavá studie in vivo byla zveřejněna v březnu roku 2002 vědci v Japonsku,

 

kteří studovali různé acetogenins, nalezené u různých druhů rostlin. Použili laboratorní myši, naočkované rakovinou plic. Jedna třetina nedostala žádný lék, třetina dostala adriamycin (látka používaná při chemoterapii), a třetina obdržela hlavní Graviola acetogenin a annonacin (v dávce 10 mg/kg). Na konci dvou týdnů zůstalo z neléčené části pět z šesti myší naživu. Došlo k měření velikosti nádoru. Skupina adriamycin ukázala 54,6% snížení nádorové masy, ale polovina myší zemřela na toxicitu. Myši, které dostaly annonacin, byly ještě naživu, a nádory byly inhibovány 57,9%, o něco lepší než při chemoterapii, ale bez toxicity. To vedlo vědce k shrnutí, že annonacin byl méně toxický než adriamycin a annonacin může v budoucnu hrát vedoucí roli v boji proti rakovině.

 

Aktuální praktické využití

 

Vědecké týmy, farmaceutické společnosti, univerzity a další instituce usilovně provádějí testy, přihlašují patenty a pokouší se o syntézu těchto chemikálií do nových chemoterapeutických léčiv. Ale bohužel to vypadá, že Graviola jde po stejné cestě jako Taxol, lék z kůry tisu, kterému trvalo třicet let, než byl schválen jako léčivo. A tak farmaceuti zkoumají a zkoumají, ale čas mnohým rakovinou postiženým lidem bohužel utíká příliš rychle.

 

Do té doby, než bude moci být annonacin podáván v nemocnicích, je jedinou alternativou přírodní list nebo stonek Gravioly (s více než 40 zdokumentovanými studiemi) jako doplňková léčba rakoviny. Každopádně by se pacienti neměli upínat jen na tuto formu, a protože odborní lékaři většinou dobře ví, o co se jedná, je dobré vše s nimi konzultovat. Mimochodem i na nás se obrátila v poslední době spousta pacientů, kteří graviolu měli doporučenu právě lékařem – onkologem.

 

Graviola shrnutí:

Hlavní použití:

 

proti rakovině (všechny typy)
jako širokospektrální antimikrobiální vnitřní a vnější k léčbě bakteriálních a plísňových infekcí
pro vnitřní parazity a červy
na vysoký krevní tlak
k léčbě deprese, stresu a nervozity

 

Dokumentovaný výzkum:
antibakteriální, protirakovinové, antikonvulzivní, antidepresivum, protiplísňové, malárie, antimutagenní (buněčná ochrana), proti parazitům, proti křečím, protinádorové, cardiodepressant, hypotenze (snížení krevního tlaku), insekticidní, uklidňující, povzbuzující děložní, vazodilatační

 

Další dokumentované vlastnosti:
antivirové, cardiotonic (posiluje činnost srdce), zažívací stimulant, protihorečný prostředek (snižuje horečku), uklidňuje nervy, zabíjí vši, likviduje červy

 

Upozornění: Je cardiodepressant, vasodilator a hypotenzní (snížení krevního tlaku). Velké dávky mohou způsobit nevolnost a zvracení. Vyhněte se kombinovat s stimulátory ATP – jako Coenzym Q10.

 

Tradiční příprava: 
terapeutická dávka je 3x denně jeden šálek, nebo 2g v tabletách, nebo tinktura 2-4 ml

 

Kontraindikace:

 

Graviola prokázala děložní povzbuzující účinek, a proto by neměla být podávána během těhotenství.
Graviolu by neměli brát lidé, beroucí antihypertenziva, a lidé s nízkým krevním tlakem.
Dlouhodobé užívání této rostliny může vést k vymírání přátelských bakterií v trávicím traktu kvůli antimikrobiálním vlastnostem. Proto je vhodné doplnění stravy o probiotika a trávicí enzymy, pokud se tato rostlina se používá déle než 30 dnů.
Velké jednotlivé dávky mohou způsobit nevolnost nebo zvracení. Pokud k tomu dojde, snižte dávky.
Pokud dojde k mírné ospalosti, snižte dávky.

 

Použití ve světě:
Brazílie: abscesy, zánět průdušek, kašel, cukrovka, průjem, úplavice, otoky, horečka, střevní kolika, střevní paraziti, jaterní problémy, neuralgie, nervozita, bolesti, revmatismus, křeče
Karibik: zimnice, horečka, chřipka, poruchy trávení, nervozita, bušení srdce, vyrážky, křeče, kožní onemocnění, jako sedativum
Curaçao: při porodu, problémy žlučníku, nervozita, jako sedativum
Haiti: zažívací potíže, kašel, průjem, horečka, chřipka, onemocnění srdce, pomoc při laktaci, vši, paraziti, bolesti, pelagra, vředy, křeče, slabost, rány a jako sedativum
Jamajka: astma, horečka, srdeční slabost, hypertenze, pomoc při kojení, nervozita, paraziti, křeče, zadržování vody, slabost a jako sedativum
Malajsie: kašel, průjem, dermatózy, hypertenze, revmatismus a ke snížení krvácení
Mexiko: průjem, úplavice, horečka, nachlazení, hrudní pásový opar, kurděje, snížení krvácení
Panama: průjem, dyspepsie, ledviny, žaludeční vředy, červi
Peru: diabetes, průjem, úplavice, horečka, hypertenze, poruchy trávení, záněty, vši, jaterní poruchy, paraziti, křeče, nádory, vředy (interní), jako sedativum
Trinidad: pro krevní čištění, mdloby, chřipka, vysoký krevní tlak, nespavost, pomoc při kojení, bušení srdce, ringworms
USA: rakovina, deprese, plísňové infekce, hypertenze, střevní paraziti
West Indies: astma, porod, průjem, hypertenze, pomoc při kojení, paraziti, červi
Jinde: rakovina, artritida, astma, žlučová insuficience, porod, průjem, úplavice, horečka, srdeční problémy, problémy s ledvinami, pomoc při kojení, vši, jaterní poruchy, malárie, bolesti, pásový opar, kurděje, žaludeční problémy a jako sedativum

 

Použitý zdroj: www.rain-tree.com


Súvisiace témy k článku: