Konopný olej – účinný proti civilizačným ochoreniam

Konopný olej je zrejme najbohatší rastlinný zdroj polynenasýtených mastných kyselín (PUFA) v ideálnom pomere, tiež obsahuje chlorofyl, fytosteroly, gama-tokoferol. Tieto zohrávajú významnú rolu pri prevencii a liečbe mnohých civilizačných ochorení, ako atopický ekzém, psoriáza a iné kožné ochorenia, srdcovo-cievne ochorenia, vysoký krvný tlak, cukrovka, vysoký LDL cholesterol, alergie, hormonálne poruchy…

Konopný olej má najvyšší obsah polynenasýtených mastných kyselín Omega-6 a Omega-3 (PUFA) medzi rastlinnými olejmi

Konopný olej obsahuje až 80% polynenasýtených mastných kyselín (PUFA), čo zaraďuje konopný olej na absolútnu špičku medzi rastlinnými olejmi. Pre porovnanie druhý – slnečnicový olej obsahuje 70%, sójový 60%, repkový 30% a olivový 10%. PUFA tvoria hlavne jediné dve esenciálne mastné kyseliny ALA (kyselina alfa-linolénová) a LA (kyselina linolová), ktoré sú nevyhnutné pre základné funkcie ľudského organizmu a naše telo si ich nedokáže samo vyrobiť, jediným zdrojom sa tak stáva naša strava. Čo je však pri olejoch z vysokým obsahom PUFA kľúčové, je ich vyvážený pomer, ktorý zabezpečí ich dokonalé využitie v našom organizme.

Čo sú esenciálne mastné kyseliny?

Esenciálne mastné kyseliny sú polynenasýtené Omega-6 a Omega-3 mastné kyseliny (PUFA), ktoré ľudské telo nevytvára a je nútené ich získavať v potrave. Slúžia na produkciu chemických prenášačov (látok podobných hormónom), ktoré sú potrebné pre normálny rast buniek, metabolizmus tukov a cholesterolu, ohybnosť ciev, zrážanlivosť krvi a činnosť mozgu i očí. Kým Omega-6 mastné kyseliny sa vyskytujú v najväčšom rozsahu v rastlinných olejoch, Omega-3 mastné kyseliny sú súčasťou hlavne živočíšnych tiel, predovšetkým morských rýb (napr. tuniak), ktoré sú v našej strave v minimálnom zastúpení.  Výnimkou je práve ľan a konopa, ktorých semienka sú bohaté aj na Omega-3.

Konopný olej má ideálny pomer Omega-6 a Omega-3 polynenasýtenych mastných kyselín

Konopný olej obsahuje Omega-6 a Omega-3 polynenasýtené mastné kyseliny v ideálne vyváženom pomere 2:1 až 3:1 pre ľudský organizmus. Týmto výnimočným pomerom nedisponuje žiadny jedlý rastlinný olej, takže konopný olej je oprávnene klasifikovaný ako najhodnotnejší zdroj Omega-6 a Omega-3 polynenasýtených mastných kyselín vôbec. Pre porovnanie v slnečnicovom oleji je tento pomer 70:1, v olivovom 10:1, v sójovom 8:1, v repkovom 2:1 a v ľanovom dokonca 1:4. Podľa súčasných štúdií a napríklad aj odporučení WHO je pomer približne 2:1 až 3:1 pre ľudský organizmus kľúčový, v konečnom dôsledku dôležitejší ako množstvo, pretože pri tomto pomere dochádza k dokonalému využitiu a distribúcii esenciálnych mastných kyselín v ľudskom organizme. Nevyvážený pomer Omega-6 a Omega-3, najčastejšie prebytok Omega-6 kyselín má za následok ich ukladanie vo forme tuku, vznik nežiadúcich metabolidov a v konečnom dôsledku vedie k základným príčinám mnohých civilizačných ochorení. Z toho vyplýva, že napr. slnečnicový olej je napriek vysokému obsahu polynenasýtených mastných kyselín pre našu výživu nevhodný.

Konopný olej je extra hodnotným zdrojom PUFA mastných kyselín GLA a SDA

Konopný olej obsahuje aj špeciálnu Omega-3 kyselinu SDA (kyselina stearidonová) a Omega-6 kyselinu GLA (kyselina gama-linolénová) a to ako jediný medzi bežnými jedlými rastlinnými olejmi. Väčšina rastlinných olejov ju neobsahuje vôbec, ako napríklad olivový olej, vo väčšom množstve ako konopný olej obsahujú GLA jedine špeciálne oleje ako olej púpalkový a borákový. Obidva tieto oleje však vďaka nevyváženému pomeru mastných kyselín brzdia ich metabolizmus v organizme a preto je využitie GLA z týchto zdrojov diskutabilné a z dlhodobého hľadiska nevhodné.

Výnimočná kombinácia GLA spolu s ostatnými Omega-3 a Omega-6 (SDA a esenciálnymi ALA, LA) mastnými kyselinami v konopnom oleji má silný protizápalový účinok, lieči kardioviskulárne ochorenia a ochorenia srdcového svalu, napomáha zlepšovať stavy cukrovky, redukuje hmotnosť, stimuluje nervový systém a je vysokoúčinná pri liečbe neurodermatitíd resp. atopických ekzémov, lupienke, akné a pod.

Konopný olej je hodnotným zdrojom bioaktívnych fytosterolov, chlorofylu a tokoferolov (vitamínu E)

Konopný olej charakteristický zelenou farbou obsahuje vysoké množstvo chlorofylu, známeho svojimi hojacimi, antibakteriálnymi, antiradiačnými a chemoprotektívnymi účinkami.

Fytosteroly majú aktívny vplyv na obsah cholesterolu v krvi. Dokážu vynikajúco regulovať jeho hladinu – jednoducho ho nahradia. Porovnateľné množstvo ako konopný olej obsahuje napríklad sójový olej, naopak repkový, slnečnicový a olivový približne 2x menej.

Konopný olej obsahuje až do 100-150mg bioaktívnych tokoferolov (vitamínu E) na 100g oleja, a to vo forme gama-tokoferolu, ktorý je na rozdiel od bežného vitamínu E napr. vo výživových doplnkoch mnohokrát účinnejší. Využitie vitamínu E je závislé na prítomnosti nenasýtených mastných kyselín (je rozpustný v tukoch), preto je veľmi výhodné ho získavať práve v oleji.

Konopný olej je vhodný na dlhodobé užívanie a každodenné použitie, je chutný, výživný a veľmi zdravý.

V porovnaní so špeciálnymi zdrojmi GLA alebo Omega 3 kyselín a pod., nehrozia žiadne zdravotné riziká, je cenovo dostupný, dokonale vyvážený a nakoniec aj ekologický. Konopa je rastlina, ktorá sa radí k najekologickejšim pestovaným rastlinám vôbec.

Na ktoré ochorenia je Konopný olej účinní?

Konopný olej je zrejme najbohatší rastlinný zdroj  polynenasýtených mastných kyselín (PUFA) v ideálnom pomere, tiež obsahuje chlorofyl, fytosteroly, gama-tokoferol. Tieto zohrávajú významnú rolu pri prevencii a liečbe mnohých civilizačných ochorení…

Srdcovo-cievne ochorenia, vysoký tlak, arteroskleróza, srdcová arytmia, vysoká hladina LDL cholesterolu

Konopný olej je veľmi dobrý zdroj Omega-3 mastných kyselín. Stovky štúdií dokázali, že Omega-3 polynenasýtené mastné kyseliny znižujú hladinu triglyceridov a LDL cholesterolu. Omega-3 mastné kyseliny účinne pôsobia pri znižovaní krvného tlaku, priľnavosti krvných doštičiek a hladiny fibrinogénu, ktorý je kľúčovým markerom aterosklerózy. Na regulácii hladiny LDL cholesterolu sa významne podieľa aj prítomnosť fytosterolov. Prevencia arterosklerózy sa pri pravidelnom užívaní konopného oleja deje na viacerých úrovniach: PUFA nielen upravujú lipidový profil a zabraňujú tak vytváraniu lipidových plátov v cievnej stene, ale aj znižujú agregáciu krvných doštičiek, čím pozitívne prispievajú k správnemu prúdeniu krvi a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín, na čom sa podieľa aj v konopnom oleji obsiahnutý metylsalicylát, príbuzný známej kyseliny acetylsalicylovej (aspirinu, acylpirínu).

Kožné ochorenia, neuroderamitidis – atopický ekzém, psoriáza, lupus, akné, zapareniny, mykóza

Konopný olej významne zvyšuje hladinu GLA v krvnom sére, čo ho predurčuje na pomoc pri ochoreniach kože typu atopický ekzém, psoriáza, mykóza, zaparená alebo zapálená pokožka…! Polynenasýtené esenciálne mastné kyseliny sú potrebné pre zdravé a pružné bunkové membrány a pôsobia proti vírusom, plesniam a baktériám. Z množstva klinických štúdií vyplýva, že esenciálne mastné kyseliny sú účinné pri liečbe mnohých chronických alergických a zápalových ochorení pokožky, akými sú ekzém, psoriáza, lupus, akné, zaparená alebo zapálená pokožka, mykóza. Kľúčovú úlohu v konopnom oleji zohráva výnimočná kombinácia GLA a ALA nenasýtených mastných kyselín. Konopný olej môže významne doplniť konvenčné riešenia pri liečbe závažných kožných ochorení a na rozdiel od farmaceutického riešenia problému je možné a žiadúce konopný olej užívať dlhodobo alebo trvalo bez vedľajších účinkov, naopak s mnohými ďalšími benefitmi pre organizmus. Vynikajúci po opaľovaní na spálenú pokožku, na ošetrenie bežných popálenín a pod.

Cukrovka 2.typu

Konopný olej môže pomôcť pacientom s cukrovkou 2.typu riešiť typické sprievodné javy tohto ochorenia, ako sú zvýšený cholesterol alebo trigliceridy. Napr. v rešerši MUDr.Frolkovičovej sa uvádza, že konopný olej už pri užívaní 1PL denne “signifikantne znižuje u pacientov s cukrovkou 2.typu hladinu LDL cholesterolu, triglyceridov, cukru aj glykovaného hemoglobínu v krvi. Rovnako u týchto pacientov dochádza k zvýšeniu hladiny “dobrého” HDL cholesterolu. Efekt tejto suplementácie dokonca pretrváva aj nejaký čas po vysadení konopného oleja.”

Hormonálna rovnováha, menopauza

Konopný olej obsahuje GLA, ktorá zohráva podstatnú rolu pre obnovenie a udržanie hormonálnej rovnováhy, najmä pre ženy v menopauze, výborne pomáha pri typických problémoch v menopauze, chráni telo pred klasickými nebezpečenstvami menopauzy ako infarkt alebo obvyklé zvýšenie telesnej hmotnosti. GLA je veľmi účinná nenasýtená Omega-6 kyselina pri zmiernení predmenštruačných symptómov a symptómov spojených s menopauzou. Vzhľadom na profil mastných kyselín je konopa vhodnejšia na dlhodobé používanie ako iné zdroje GLA. Olej z konopných semien obsahuje aj chlorofyl bohatý na horčík, ktorý významne prispieva k hormonálnej rovnováhe organizmu.

Reumatické a zápalové ochorenia, artritída

Omega-3 mastné kyseliny pomáhajú pri tvorbe prostaglandínov série 3 (PG3), protizápalových chemických látok, ktoré v tele pôsobia ako hormóny. Olej z konopných semien poskytuje kľúčové mastné kyseliny pre dlhodobú liečbu zápalu kĺbov vrátane reumatoidnej artritídy.

Nervová sústava, parkinsonova choroba, alzheimerova choroba, depresie

Nedostatok PUFA v membránach nervových buniek centrálneho nervového systému sa spája s viacerými neurodegeneratívnymi ochoreniami ako je napr. Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba. Esenciálne mastné kyseliny sú nevyhnutné pre zdravú štruktúru bunkových membrán, a to najmä v nervových bunkách, pretože sú potrebné pre myelínový obal, ktorý nervové bunky chráni. Esenciálne mastné kyseliny sú osobitne dôležité pre zdravý vývin mozgu detí. Významná prevencia a podpora liečby rôznych neurodegeneratívnych ochorení mozgu a nervovej sústavy.

Alergie a imunitný systém

Esenciálne mastné kyseliny (EFA) posilňujú funkciu imunitného systému, pomáhajú obnoviť reguláciu črevných baktérií a zvyšujú energiu buniek pri odstraňovaní odpadového materiálu. Obsah tokoferolov a chlorofylu významne zvyšuje účinky esenciálnych mastných kyselín v našom organizme. Pravidelný príjem EFA nám pomôže obnoviť silný imunitný systém a zbaviť nás mnohých alergií.

Vlasy, nechty

Konopný olej sa obvykle uvádza ako výborný pomocník pre zdravé vlasy, nechty, nechtové lôžka a pokožku hlavy. Pravidelné užívanie oleja môže pomôcť pri problémoch s pokožkou hlavy (suchá pokožka, svrbenie, lupiny) a zlepšiť kvalitu vlasov a nechtov. Účinky sa podľa rôznych zdrojov prejavujú už po niekoľkých týždňoch užívania, výrazné zlepšenie aj pri vonkajšom použití (vtieranie oleja do vlasov na noc už po jednej kúre viditeľne zlepší kvalitu vlasov a výrazne pomôže pri eliminácii lupín, vlasové zábaly, natieranie nechtov a nechtových lôžok a pod.), spoločne s vnútorným užívaním sa zvýši príjem EFA do organizmu a napomáha riešiť problém komplexne.

Popáleniny, spálenie od slnka, alergie na slnko

Konopný olej je výnikajúcim pomocníkom pri bežných popáleninách, obareninách, alebo aj po prehnanom opaľovaní na slnku. Pri aplikácii na postihnutú pokožku podstatne zlepšuje stavy pri bežných popáleniach alebo po nadmernom opaľovaní. Redukuje vznik pľuzgierov, ukĺudňuje pokožku, zmierňuje alergické prejavy na slnko. Vynikajúci po opaľovaní na bolestivú a červenú pokožku. Samozrejme, nie je liekom na popáleniny, a nenahrádza liečbu závažnejších popálenín či obarenín.

Užívanie Konopného oleja:

Konopný olej pre naše deti!

Konopný olej je pre naše deti jedným z najlepších zdrojov esenciálnych mastných kyselín (EFA) pre ich zdravý vývoj. Dostatok EFA ich pomáha chrániť pred alergiami a rôznymi poruchami imunitného systému, významne prispieva k prevencii obezity a ukladaniu nezdravých tukov v organizme, je dobrou prevenciou pred vznikom rôznych civilizačných ochorení vrátane cukrovky. Dnešné potraviny, ktoré naše deti konzumujú, sú veľmi chudobné hlavne na Omega-3 mastné kyseliny. Konopný olej im dodá potrebné množstvo esenciálnych mastných kyselín pre zdravý vývoj mozgu, ale aj celého tela a imunitného systému. Výborný aj na starostlivosť o detskú pokožku, ako prevencia alergií a atopických ekzémov, na zapareniny a podobne. A ako olej do detí dostať? Deti majú veľmi radi napríklad hrianku, ktorú si môžu máčať v konopnom oleji… Alebo im pokvapkáte polievku, cestoviny, ryžu či kašu. Ale keď ich naučíte zjesť každý deň jednu polievkovú lyžicu, budete sa tešiť z ich zdravia a energie…

Ako užívať konopný olej?

Dospelému človeku postačuje už 1 polievková lyžica konopného oleja denne (15ml) na pokrytie dennej potreby esenciálnych mastných kyselín, čo organizmu dodá cca 8g Omega-6 a 2,5g Omega-3 mastných kyselín. Za bežné môžeme považovať cca 15-50ml oleja denne, keďže olej je chudobný na nasýtené tuky a neobsahuje cholesterol ani transmastné kyseliny, nehrozí žiadne zdravotné riziko ani pri vyšších dávkach.

Na rozdiel od iných olejov je možné konopný olej užívať dlhodobo – a to vďaka vyváženému obsahu esenciálnych mastných kyselín.

Olej je najlepšie užívať ako bežnú súčasť stravy. Má výbornú chuť, ktorú si väčšina ľudí obľúbi. Vynikajúci je do šalátov, na dochutenie hotových jedál, do pomazánok a nátierok, na hrianky a pod.

Esenciálne mastné kyseliny sú nestabilné pri vyšších teplotách, preto olej nikdy nezahrievame a po otvorení skladujeme v chladničke.

Konopný olej kúpite v našom obchode, ale podľa nariadenia EU články nemôžu byť prepojené (prelinkované) s predajom výživových doplnkov a zdravotnými tvrdeniami, okrem tých ktoré EU schváli a registruje.


Súvisiace témy k článku: