L-karnitín spaľovač tukov – chudnutie zdravo a vypracovanie si vysnívanej postavy

L-karnitín hrá rozhodujúcu úlohu v spaľovaní tukov a ich premenu na energiu. L-karnitín je aktívny spalovač tukov. Obsahuje rôzne látky, ktoré nám majú pomôcť spaľovať tuky rýchlejšie. L-karnitín pomáha zvýšiť spotrebu kyslíka pri cvičení, a tak pomáha prostredníctvom vyššieho výdaja energie odbúravať aj tuk.  Čiže musíme i cvičiť. Pri užívaní l-karnitínu vám odporúčam cvičiť hlavne aeróbne činnosti aby ste z tohto prípravku vyťažili maximum. To sú: beh na páse, klasický beh, stacionárny bicykel, rotoped a podobne. Účinná denná dávka l-karnitínu by mala byť okolo 1000mg. Nižšia dávka bude mať menší alebo takmer žiadny účinok.

Na čo by som vás chcela upozorniť?

Ak si kúpite l-karnitínový výrobok, ktorý obsahuje 100 000mg l-karnitínu, nie je to úplná pravda. Vaše dávky budú takmer rovnaké ako iné spaľovače tuku. Ak 100 000mg l-karnitínu obsahuje 500ml výrobku a denná dávka je 5ml, budete mať v jednej dávke 1000mg l-karnitínu. Nebudete mať viac ako iní.

Látka l-karnitín však neslúži len na úbytok tukových zásob. Má i ďalšie dôležité funkcie.Je životne dôležitý pri dodávaní energie do mnohých telesných orgánov (srdce, svaly, pečeň a bunky imunitného systému), čím zabezpečuje ich správnu funkciu. Zlepšuje aj psychickú výkonnosť a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. L-karnitín premieňa tuky na energiu a týmto spôsobom nám pomáha pri náročných fyzických výkonoch.

Aktívny metabolizér tukových buniek L-karnitín nazývaný aj ,,energetický vitamín” je syntetizovaný v pečeni a obličkách, ktorý je vhodný na redukciu telesnej hmotnosti a vypracovanie si vysnívanej postavyPrírodný spaľovač tukov L-karnitín aktivuje tuk uložený v problémových partiách a premieňa ho na energiu vydanú pri športovom výkone, zabezpečuje dlhšiu vitalitu bunky a predlžuje jej životnosť.

L-karnitín pomáha regenerovať svalstvo. Dodáva energiu každej bunke, čím zabezpečuje jej dlhšiu životnosť. Pôsobí proti ich starnutiu. Pozitívne vplýva aj na srdce, priaznivo podporuje jeho činnosť, znižuje riziko srdcového infarktu. Spomaľuje  starnutie mozgových buniek.

Karnitín je látka, ktorá zintenzívňuje premenu tukov tým, že na seba viaže mastné kyseliny obsiahnuté v tukoch a uľahčuje ich prechod mitochondriálnou membránou bunky. Tu sa z nich tvorí energia, ktrú bunka využíva pre rôzne svoje funkcie. Karnitín zlepšuje kvalitu svalového výkonu, optimalizuje funkciu srdcového svalu a pomáha vytvárať vhodné podmienky pre spaľovanie tuku a úbytok telesnej hmotnosti. Dôležitým predpokladom optimálneho účinku karnitínu je adekvátna pohybová aktivita a vhodná strava. Hlavnou funkciou karnitínu je získanie energie pre bunečné pochody uskutočňovaním beta-oxidácie mastných kyselín na membránach mitochondrií v bunke. Je tak dodávaná energia pre činnosť srdcového a kostrového svalstva. Úloha Karnitínu je v tomto smere nezastupiteľná. L-karnitín je látka, ktorá zintenzívňuje premenu tukov tým, že na seba viaže mastné kyseliny obsiahnuté v tukoch.

L-karnitín pozitívne vplýva na:

SDRCE – priaznivo podporuje činnosť srdca

SVALY – zlepšuje syntézu bielkovín, podporuje nárast svalových buniek, preventívne vplýva na svalové    zranenia, pôsobí proti vzniku svalových kŕčov, zvyšuje silu a vytrvalosť

IMUNITNÉ BUNKY – pozitívne vplýva na imunitu

NERVOVÉ BUNKY – priaznivo vplýva na aktivitu nervových buniek

PEČEŇ – urýchľuje obnovu pečeňového tkaniva, zlepšuje funkciu pečene

Spaľovač tukov L-karnitín je určený

 • pre ľudí s nadváhou (ako aktívna podpora spaľovania tukových buniek)
 • pre športovcov (na zvýšenie energie a sily)
 • pre seniorov (priaznivo podporuje činnosť srdca, zlepšuje pamäť)
 • pre vegetariánov (v rastlinnej strave je zastúpený v malom množstve – potrebný pre celkový imunitný systém)
 • pre neplodných mužov (môže pozitívne ovplyvniť počet a pohyb spermií)

Odporúčané dávkovanie:

 • najúčinnejšie je kombinovanie so športovým výkonom
 • denná spotreba – dospelí: 200–500 mg /deň
 • denná spotreba – deti: 25–100 mg /deň
 • pri námahe a strese: do 1200 mg /deň
 • športovci/atléti: až do 9 g /deň
 • efektívne dávky: 2–4 g /pred a v priebehu tréningu
 • pre podporu redukcie nadváhy: 2 x denne 1–4 g /najväčšia účinnosť sa dosahuje suplementáciou nalačno v spojení s fyzickou aktivitou a zníženým príjmom sacharidov
 • pre podporu mozgovej a srdcovej činnosti: 0,5 – 1 g /deň v dopoludňajších hodinách
 • pre aktívne deti a mládež: 0,5 – 1 g /deň

Súvisiace témy k článku: