Trpíte ochoreniami žilovou nedostatočnosťou alebo kŕčovými žilami?

Trpíte ochoreniami žilovou nedostatočnosťou alebo kŕčovými žilami? Ponúkame vám 10 skvelých tipov, ako s nimi zatočiť!

Ochorenia cievneho systému trápia veľkú časť ľudskej populácie. Patria im popredné miesta v kategórii civilizačných chorôb. Azda najznámejším ochorením cievneho systému je žilová nedostatočnosť, ktorá môže vyústiť do kŕčových žíl a vredu predkolenia. V mnohých prípadoch sú ochorenia žíl genetickou záležitosťou a zhoršujú sa s pribúdajúcim vekom. Bohužiaľ, väčšinou trápia viac ženy ako mužov.

Neviete si so žilovou nedostatočnosťou, kŕčovými žilami či vredmi predkolenia poradiť? Nevešajte hlavu, pretože ak človek chce, všetko sa dá. Aktívnym prístupom k životu a pozitívnym myslením môže človek dokázať hotový zázrak!

Žilová nedostatočnosť vyúsťuje do kŕčových žíl a vredov predkolenia

Na začiatku celého problému stojí skutočnosť, že krv z nôh sa dostáva naspäť resp. smerom ku srdcu spomaleným tempom. Ak by sme chceli byť konkrétnejší, žilová nedostatočnosť vzniká v dôsledku zvýšeného krvného tlaku a následného porušenia funkcie chlopní jednotlivých žíl. Ochorenie začína takmer nebadane. Pomaly sa zhoršuje a môže prerásť do vážnych zdravotných ťažkostí. Pri žilovej nedostatočnosti sa objavujú pocity pálenia, svrbenia, kŕčov a ťažkých nôh, ktorým väčšina z nás nevenuje veľkú pozornosť. Postupne začína byť ochorenie viditeľné i navonok zmenami na koži, kŕčovými žilami a vredom predkolenia. V drvivej väčšine prípadov žilové problémy súvisia s vedením nesprávneho životného štýlu.

Strasti, ktoré ochorenia žíl prinášajú, nie sú príjemné. Ak sa však podchytia v začiatočnom štádiu, vyhnete sa bolesti a nepríjemným lekárskym zákrokom.

10 tipov ako predchádzať žilovej nedostatočnosti a kŕčovým žilám

Ochorenia žíl si v prvom rade vyžadujú pozitívnu zmenu v životnom štýle, aby došlo k napraveniu nedostatočnej cirkulácie krvi. Ak patríte do kategórie ľudí, ktorí sú ohrození ochoreniami cievneho systému, podchyťte ochorenie v začiatočnom štádiu. Ak neviete ako si so žilovou nedostatočnosťou a jej následkami poradiť, inšpirujte sa našimi tipmi:

  1. Zabudnite na fajčenie na dmernú konzumáciu alkoholu. Snažte sa dlhodobo nezdržiavať v zafajčenom prostredí, pretože pasívne fajčenie môže mať zákerné dôsledky.
  2. Obezita a nadváha nie sú len estetickým, ale predovšetkým zdravotným problémom. Motivujte samých seba a popasujte sa s nimi. Ukážte svojmu slabšiemu „ja“, i ľuďom vo vašom okolí, čo sa vo vás naozaj ukrýva a zbavte sa zdraviu škodlivých zásob tuku.
  3. Pohyb prospieva teluduši. Ak sa vám nechce pravidelne cvičiť aerobik, zumbu alebo navštevovať posilňovňu, začnite drobnými zmenami v životnom štýle. Auto nechajte v garáži a vytiahnite bicykel. Zabudnite na výťah, objavte čaro chodenia po schodoch a doprajte si pravidelné prechádzky.
  4. Obopnuté džínsy sú veľmi príťažlivé, ale pravdou zostáva, že tesné oblečenie kŕčovým žilám neprospieva. Platí to aj pre spodnú bielizeň a topánky s extrémne vysokými podpätkami.
  5. Máte sedavé zamestnanie neplánujete ho zmeniť? Potom môže byť problém kŕčových žíl práve dôsledkom dlhého státia a sedenia. Snažte sa začleniť do pracovných povinností viac pohybu a vyvarujte sa sedeniu s prekríženými nohami.
  6. Odborníci odporúčajú nosenie kompresných pančúch, ktoré pomáhajú žilám efektívnejšiemu pohybu krvi.
  7. Krvný obeh podporíte tak, že pri spánku si vyložíte nohy nad úroveň srdca.
  8. Ak je problém kŕčovými žilami akútnejší, vyhýbajte sa horúcemu prostrediu, kde patrí napríklad pobyt v saune.
  9. Tajomstvo zdravia dlhého života je ukryté v správnych stravovacích návykoch. Snažte sa do svojho jedálneho lístka zaradiť potraviny s vysokým obsahom vlákniny. Nezabúdajte na ovocie a najmä zeleninu, ktorá zasýti a disponuje minimálnym množstvom kalórií.
  10. Pravidelne používajte krém alebo gél Sofia, ktorý je vyrobený zo vzácneho extraktu pijavíc. Svojimi upokojujúcimi a vyživujúcimi účinkami výborne poslúži pri zvýšenej fyzickej aktivite. Je stvorený pre horúce letné dni, pretože príjemne chladí. Jeho základná zložka Hirudin posilňuje steny žíl, navracia im pružnosť a funkčnosť pri transporte krvi smerom k srdcu. Odstraňuje nepríjemné pocity ťažoby a opuchy nôh, lieči zápaly žíl. Nemusíte chovať pijavice doma v pohari a podstupovať hirudoterapie. Liečivé látky z pijavíc Vám ponúkame v Sofia kréme alebo chladivom geli. Jeho účinky sú tak badateľné, že pri pravidelnom požívaní je možné v ľahších prípadoch predísť operáciám žíl. Určite mi dáte za pravdu že aj vážnejšie stavy si zaslúžia spevniť steny žíl a uľahčiť prietok krvi nehovoriac o zmiernení nepríjemných pocitov sprevádzajúce ochorenie.

napísala Mgr. Miroslava Miková redaktorka


Súvisiace témy k článku: