Liečivé účinky propolisu – prírodné antibiotikum

Propolis (včelie lepidlo) je zmesou živíc, vosku, éterických olejov a ďalších biologicky aktívnych prírodných látok. Účinný je v kombinácii s liehom, kde sa zosilňujú jeho prírodné antiseptické a antivírusové vlastnosti. Propolis zvyšuje odolnosť organizmu a urýchľuje jeho rekonvalescenciu, užíva sa v “chrípkovom období” a je vhodným pomocníkom pre ženy v prechode.

O liečivých vlastnostiach najznámejšieho včelieho produktu, teda medu, vie azda každý. No nie je to len včelí med, ktorý nám môže pomôcť pri rôznych neduhoch, ale aj o niečo menej známy propolis.

Zloženie propolisu je v každom úli, v každej oblasti a v každom ročnom období iné. Jeho farba zavisí od zdroja živice. Väčšinou je tmavohnedý, ale môže sa vyskytovať aj v odtieňoch zelenej, červenej, čiernej a bielej. Včely zbierajú potrebné prísady z dostupných zdrojov, ale keď bežné zdroje nie sú k dispozícii, používajú napríklad priemyselne vyrobený tmel. Propolis z jedného úľa preto môže mať liečivé vlastnosti, ktoré propolis z iného úľa nemá. Vlastnosti propolisu závisia od rastlinného zdroja a včelár ich nemôže ovplyvniť. To môže byť dôvodom, prečo sa propolisu pripisuje toľko rôznorodých liečivých účinkov, a znemožniť opakovanie vedeckých štúdií, ktoré sa výskumom týchto účinkov zaoberajú. Aj vzorky propolisu získané z jedného včelstva sa môžu líšiť a kontrolované klinické testy sú preto takmer nemožné.

Zdroj propolisu sa mení so zemepisnou šírkou. V miernom podnebí včely zbierajú živicu zo stromov, hlavne topoľov a do nižšej miery ihličnatých stromov. Úlohou propolisu v prírode je zaceliť rany a chrániť stromy pred baktériami, hubami a hmyzom. V tropických oblastiach včely zbierajú propolis z kvetov, hlavne klúzií, ktoré ho používajú na prilákania opeľovačov. Chemické zloženie propolisu z miernych a tropických oblastí sa líši. Typický propolis má asi 50 zložiek, 50 % tvoria živice a rastlinné balzamy, 30 % vosky, 10 % esenciálne oleje a 5 % peľ, flavonoidy, éterické oleje, vitamíny (najmä skupiny B) aj minerálne látky (vápnik, železo, či mangán a ďalšie).

Načo je dobrý? Včelí propolis je výborným prostriedkom na podporu imunitného systému, pôsobí proti rôznym mikróbom a vírusom. S obľubou sa propolis využíva pri liečbe kožných ochorení, či už akné, bradavíc ale tiež popálenín alebo rozličných zápalov na koži. Propolis urýchľuje a uľahčuje hojenie rán.

Niektoré z týchto tvrdení o účinkoch propolisu sú v súčasnosti objektom klinického výskumu a niekoľko študií sa objavilo v odbornej literatúre. Pretože chemické zloženie propolisu sa mení podľa ročného obdobia, druhu včiel a zemepisnej polohy, s výsledkami týchto výskumov treba zaobchádzať opatrne. Propolis pôsobí na imunitný systém, v závislosti od zloženia môže mať silné antibiotické a antifungálne účinky a štúdie naznačujú, že skutočne môže byť účinný pri liečbe popálenín. Je tiež objektom stomatologického výskumu, pretože existujú dôkazy, že vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam aktívne chráni pred zubným kazom a inými ochoreniami ústnej dutiny. Môže sa použiť pri liečbe áft a v Brazílii sa skúma jeho využitie pri čistení zubných kanálikov.

Časté využitie má propolis aj pri problémoch v ústnej dutine. Ak vás napríklad trápia bolestivé afty či zuby alebo zapálené ďasná, vyskúšajte si ich liečiť propolisom. Boľavé hrdlo je ďalšou záležitosťou, s ktorou si propolis dokáže dobre poradiť. V niektorých prípadoch môže propolis pomôcť aj pri problémoch s trávením. Jeho využitie je skutočne veľmi široké.

Napriek tomu, že propolis má výrazné liečivé účinky, treba sa mať na pozore. Niektorí ľudia môžu na tento včelí produkt reagovať alergicky a preto je dobré si vopred vyskúšať prípadnú citlivosť na propolis. Pokiaľ by ste chceli propolis užívať vnútorne, začínajte s menšími dávkami a taktiež sledujte reakciu vášho tela. Obzvlášť opatrní by mali byť ľudia alergickí na pele, i keď nie je pravidlom, že pri alergii na niektoré pele je propolis nevhodný.

Účinky propolisu:

– anestetické – tlmí bolesť, napr. kĺbov, svalstva, zubov…
– zápaly ďasien, afty, zuby
– prírodné antibiotikum
– zlepšuje imunitu
– stimulačné – povzbudzuje imunologický systém organizmu
– antitoxické – ruší účinky niektorých jedov a bakteriálnych toxínov
– baktericídne, antivírové, antimykárne – ničí a brzdí rast baktérií, vírusov a plesní
– dematoplastické, antifilogistické – podporuje hojenie rán a pôsobí protizápalovo
– tlmí účinky škodlivého žiarenia na organizmus

S propolisom sa najčastejšie stretávame vo forme propolisovej tinktúry. Tinktúra vzniká lúhovaním surového propolisu v alkohole, jeho následným scedením a zriedením na 60% koncentráciu. Na dokonalé vylúhovanie propolisu je potrebný koncentrovaný alkohol (80% – 96%), preto nie sú v vhodné slabšie náhrady v ktorých sa propolis dokonale nerozpustí a tinktúra nie je dostatočne účinná.

Použitie propolisu:

Pri všetkých interných inflamitídach vyvolávajúcich horúčkovité stavy pacienta a to viackrát denne 30 kvapiek tinktúry.

1. Pri ženskom prechode (klimaktériu) sa používa po dobu 1 roka. Pred bežne očakávanom prechode 1 krát denne 10 kvapiek tinktúry.
2. Pri zápale mužskej žľazy prostaty používa sa ako osvedčený liek 3 krát denne 1 kávovú lyžičku tinktúry do 1 dcl teplej vody.
3. Pri zvýšenom krvnom tlaku (hypertónii) používa sa 1 krát denne 30 kvapiek tinktúry večer pred spaním, až do vyliečenia.
4. Pri zápale ľadvín a pečene používame 2 krát denne 1 kávovú lyžičku tinktúry do 1 dcl teplej vody.
5. Pri angíne alebo angíne katarálnej, pri bolestiach krku, nachladnutia, chrípke a podobne dáme do 2 dcl teplej vody 1 kávovú lyžičku tinktúry a niekoľkokrát denne kloktáme.
6. Pri kurích okách, otlakoch, vredoch prikladáme na noc, na postihnuté miesto namočenú vatu v tinktúre a zaviažeme.
7. Pri liečení žalúdočných vredov alebo dvanástorníkového vredu vypijeme ráno na lačno 1 dcl teplého mlieka, do ktorého sme pridali 1 kávovú lyžičku tinktúry.
8. Lieči všetky kožné choroby dobre znášajúce lieh tým, že ich potrieme tinktúrou, choroby rýchlo miznú.
9. Voda po holení veľmi prospešná sa zhotoví tak, že do 1 dcl teplej vody dáme 1 kávovú lyžičku tinktúry a s tou si natierame pleť. Táto účinná voda po holení zabraňuje rôznym nákazám pokožky, vyčisťuje a zjemňuje pleť. Podobne sa používa aj pri ženskej kozmetike.
10. Pri pľúcnej TBC používame 3 krát denne 30 kvapiek tinktúry a 2 krát týždenne inhalujeme parou. Do ? l vody dáme 5 centl. tinktúry a zohrievame na bod varu.
11. Opitého človeka privedieme do určitej striezlivosti, keď vypije 1 dcl studenej vody, do ktorej sme pridali 1 kávovú lyžičku tinktúry.
12. Pri pliesňovom ochorení medzi prstami na končatinách a iných miestach potierame vatou namočenou v tinktúre.
13. Pri bolestiach zubov prikladáme namočenú vatu v tinktúre na boľavý zub.
14. Pri popáleninách 1. stupňa natierame postihnuté miesto tinktúrou, takže sa nevytvorí vodový pľuzgier.
15. Tak isto vyliečime staré rany a bolestivé preležaniny. Tieto najskôr umyjeme repíkovým odvarom a potom natrieme tinktúrou.
16. Tinktúra potláča rast benignových nádorov a lieči tiež rakovinu kože tým, že tieto miesta umyjeme odvarom z mesiačika záhradného, do ktorého sme pridali 1 kávovú lyžičku tinktúry.
17. Tinktúru možno použiť všade tam, kde ostatné liečivá či už rastlinného alebo syntetického charakteru sú neúčinné.

 

 


Súvisiace témy k článku: