REISHI (Ganoderma Lucidum) huba večnej mladosti

Kapsule REISHI obsahujú hubu červená Red Reishi (Ganoderma lucidum), ktorá je v Číne a Japonsku po tisícročia považovaná za „zázračnú rastlinu”, ktorá pomáha liečiť a predchádzať mnohým chorobám. Je veľmi populárna pre svoju efektívnosť a absenciu vedľajších účinkov.

Označuje sa tiež ako huba nesmrteľnosti alebo huba večnej mladosti. Táto huba dokáže pomôcť zdravým ľuďom vôbec neochorieť. Významne podporuje imunitný systém proti krízovým stavom, účinne napomáha predchádzaniu chorôb, zvyšuje našu výkonnosť tým, že do krvi privedie viac kyslíka a to všetko bez vedľajších účinkov.

Liečivé huby

VIDEO “Huby v liečbe”
04.11.2012 Zdroj: TA3
Hosť: Gabriella Kovács Thurzo, Výskumná spoločnosť onkologických a imunitných ochorení.

PRAVIDELNÁ KONZUMÁCIA REISHI:

– má priaznivý vplyv na červené krvinky, zlepšuje cirkuláciu krvi
– znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi
– koriguje niektoré srdcové arytmie spôsobené stresom
– zvyšuje okysličenie srdcového svalu
– stimuluje imunitný systém, pôsobí antibakteriálne, antivírusovo
– upravuje krvný tlak
– omladzuje pečeňové bunky a obnovuje jej dôležité funkcie
– upravuje vylučovanie žalúdočnej kyseliny a tým pôsobí ako prevencia pri vredoch
– upravuje stolicu, pomáha pri zápche a syndróme podráždeného čreva
– tlmí zápalové prejavy, tlmí alergie a posilňuje imunitný systém
– pomáha napraviť regulatórne funkcie obličiek
– znižuje úroveň cukru v krvi a má priaznivý vplyv na zdravie prostaty
– pomáha mierniť alergie s rôznymi príznakmi
– podporný prostriedok pri liečbe rakoviny, chronickej bronchitíde, astme,
– kardiovaskulárnych ochoreniach, hypertenzii
– predlžuje život

Red Reishi sa vo voľnej prírode vyskytuje veľmi zriedkavo na odumretých stromoch alebo pňoch (na 10 000 stromoch len jedna huba), preto bola Reishi v minulosti veľmi drahá (hlavne jej najcennejší druh Červená Reishi). V súčasnosti sa pestuje na špeciálnych farmách, kde je jej rast a zber kontrolovaný. Vybrané časti červenej reishi sú spracované pri veľmi nízkej teplote, čím sú zachované všetky liečivé vlastnosti. Následne sú tieto brúsené na veľmi jemné časti, čo uľahčuje ich vstrebanie organizmom.

Huba Reishi je v Číne a Japonsku vládou schválená ako prevencia a podporná liečba rakoviny. Prvé výskumy s hubou Reishi prebiehajú v súčasnosti aj na Slovensku, pričom výsledky potvrdzujú vysokú účinnosť tejto huby na onkologických pacientov. Úmrtnosť spôsobená srdcovocievnymi a onkologickými ochoreniami na Slovensku neustále stúpa. Zložky huby Reishi dokážu pôsobiť ako veľmi účinná prevencia týchto ochorení.

HUBA REISHI OBSAHUJE:
ORGANICKÉ GERMÁNIUM (Ge) – zvyšuje schopnosť krvi absorbovať kyslík, napomáha vylučovaniu toxínov
POLYSACHARIDY – posilňujú imunitný systém organizmu, ničia choroboplodné zárodky a vírusy
TRITERPENOIDY – znižujú krvný tlak, antialergické účinky
ADENOZÍN – tlmí zhluky krvných doštičiek, pôsobí na rozšírenie periférnych ciev
VITAMÍNY A MINERÁLNE LÁTKY

KULTÚRA ORIENTU V BOJI S CIVILIZAČNÝMI CHOROBAMI

Huba Reishi, nazývaná tiež Ganoderma lucidum alebo Lingzhi je nádejou súčasnej medicíny.

Už 2000 rokov je používaná čínskymi liečiteľmi ako “zázračná rastlina”, pomáha liečiť a predchádzať mnohým chorobám.

Súčasné výskumy potvrdzujú, že zložky obsiahnuté v hube Reishi majú pozitívny vplyv na zlepšenie kvality zdravia a predlženie života.

Ganoderma vykazuje tieto účinky: protizápalové, hypotenzivne, protialergické, protivírusové, protirakovinové, hypolipemické a stimulujúce imunitu, ktorá je tým najdôležitejším mechanizmom ochrany zdravia.

Všeobecná charakteristika:

Huba Reishi sa vyskytuje v rôznych variantách (červená, fialová, modrá, žltá, čierna a biela), z nich najcennejšia je – pre terapeutické účely – uznávaná farba červená.

Na povrchu huby sa nachádzajú belavé spóry, ktoré následkom starnutia jedinca menia farbu na tmavo hnedú.

Nožička má podobu zohnutej, lesklej, červenej trubičky, veľkosti od 50-120 x 10-20 mm. Vyskytujú sa taktiež jedinci nemajúci nožičku, u ktorých je klobúčik prirastený priamo k podhubiu.

Spóry huby Reishi majú veľkosť 7-11 x 6-7 mikro m, sú oválneho tvaru, žltohnedej farby a sú najviac farmakologicky aktívnou časťou huby.

Vykazujú približne 75 krát vyššiu aktivitu vo vzťahu k plodniciam. Ganoderma sa vyskytuje predovšetkým na mŕtvych vetvách listnatých stromov.

Huba Reishi sa v prírode vyskytuje pomerne zriedka, je možné ju nájsť v Ázii, Južnej Amerike, Európe a v Severnej Amerike. Súčasne je huba pestovaná a využívaná pre liečebné účely.

Chemická stavba farmakologicky aktívnych zlúčenín:

Najdôležitejšiu rolu, vzhľadom k farmakologickým vlastnostiam, hrajú polysacharidy. Vyskytujú sa predovšetkým v podobe beta-D-glukánov, spojených s aminokyselinami. Vykazujú silné protirakovinové účinky a zvyšujú hladinu interferonu, ktorý v dôsledku zvyšuje odolnosť organizmu, ničí voľné radikály a napomáha tvorbe buniek typu B, produkujúcich protilátky. Majú taktiež vplyv na zvýšenie počtu makrofágov, ktoré napomáhajú funkcii leukocytov, majú vplyv na zdokonalenie syntézy DNA a RNA, bielkoviny v pečeni, kostnej dreni a krvi.

Cukrová časť zlúčenín je zložená z glukózy, galaktózy, manózy a je možné v nej taktiež nájsť stopové množstvo xylózy a fruktózy. Bielkovinové komponenty potom obsahujú vo svojom zložení okolo 17 typov rôznych aminokyselín.

Ďalšou farmakologicky účinnou substanciou, obsiahnutou v hube Reishi, sú triterpenoidy, typu lanostan, inak nazvaných ako ganoderenové kyseliny, okrem iných, ganospórová kyselina A. Triterpenoidy vykazujú účinok znižujúci hladinu cholesterolu v krvi, znižujú produkciu enzýmov, ktorý sa podieľa na vytváraní angiotenzidov, následkom čoho sa znižuje kŕč krvných ciev. Ganoderenová kyselina vykazuje silné účinky proti bolesti, ukľudňujúce a detoxikačné.

V hubách Reishi sa nachádzajú také zlúčeniny, ako: germanium, adenozin, ktorý zmenšuje viskozitu krvi, zlepšuje krvný obeh a tým zlepšuje zásobovanie srdca a mozgu kyslíkom. Ďalej obsahuje steroly a oleinovú kyselinu.

Protirakovinové účinky má Ganoderma vďaka polysacharidom, obsiahnutým v jej zložení. Sú zložené z miliónov atómov, čo spôsobuje, že sú ťažko osvojiteľné organizmom človeka. Vďaka použitiu vitamínu C je možné znížiť ich hladinu a zjednodušiť tak ich asimiláciu. Polysacharidy sa menia na oligoglukány s nízkym molekulovým číslom a preto sú lepšie vstrebateľné, povzbudzujú prácu makrofágov, ktoré tvoria nerozlučnú zložku imunitného systému a značne posilňujú jeho obranné vlastnosti.

Ak ste zdraví, neochoriete

Huba reishi je výnimočná najmä svojimi imuno-stimulačnými schopnosťami. Tvrdí sa o nej, že ak ju užíva zdravý človek, pomôže mu vyhnúť sa ochoreniam. Chorému organizmu zas vie podať pomocnú ruku a dostať ho z choroby o niečo rýchlejšie. Huba má okrem toho aj protizápalové, hypotenzivne, protialergické, protivírusové, protirakovinové a hypolipemické účinky. V Japonsku a Čine je dokonca schválená vládou ako prevencia a podporná liečba rakoviny a zaradená do oficiálneho zoznamu liekov.

Choroby srdca a krvného obehu:

Huba Ganoderma zväčšuje okysličenie srdcového svalu, pomocou rozšírenia vencových tepien a zvýšeniu prietoku krvi. V značnej miere znižuje ako systolický, tak diastolický krvný tlak až o 20%. Likviduje bolesti v hrudníku, dušnosť, poruchy srdcového rytmu, znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov. Za vlastnosti huby Reishi znižujúcej krvný tlak vďačíme prítomným triterpenoidom v jej zložení, ktoré sú špecifickými inhibítormi enzýmu konvertry angiotenzidu, ktoré pretvárajú angiotenzid I (AT I) na angiotenzid II (ATII) a znižujú jeho množstvo v krvi. Angiotenzid II zvyšuje krvný tlak, zmenšenie jeho množstva má vplyv na zníženie tlaku krvi.

Dôležitým aspektom týkajúcim sa znižovania tlaku krvi je to, že táto huba vykazuje tento účinok len v prípade, že je krvný tlak značne zvýšený, avšak nevykazuje hypotenzivny účinok, pokiaľ je tlak v rozmedzí normy alebo nižší. Red Reishi vykazuje tiež schopnosť zníženia hladiny cholesterolu a triglyceridov, ktoré sú hlavnými faktormi pri rozvoji chorôb srdca a krvného obehu. Behom používania preparátov Ganoderma lucidum dochádza k značnej redukcii frakcie LDL cholesterolu a k zvýšeniu množstva frakcií HDL cholesterolu. Za tieto vlastnosti zodpovedajú triterpény.

Klinické skúšky potvrdzujú, že huby Reishi ovplyvňujú viskozitu krvi a tým predchádzajú tvorbe krvných zrazenín. Dochádza k zníženiu agregacie krvných doštičiek. Faktorom, ktorý tu hraje hlavnú rolu je adenozin, ktorý je jedným z farmakologicky aktívnych faktorov, obsiahnutých v hubách Reishi. Také vlastnosti Ganodermy majú vplyv na zníženie rizika ochorení vydutí, mozgovou príhodou a niektorými chorobami srdca.

Imunitný systém:

Reishi vykazuje vlastnosti stimulujúce a modulujúce imunitu. Zložky obsiahnuté v hube majú vplyv na zvýšenie produkcie a aktivity lymfocytov, cytozinov a makrofágov. Zvýšenie aktivity makrofágov má vplyv na ničenie rôznych patogénov, ako baktérie, vírusy, kvasinky alebo rakovinotvorné bunky, ale tiež zjednodušuje odstraňovanie škodlivých, toxických zlúčenín z organizmu, tvorí tak obranný štít organizmu. Zvýšenie aktivity makrofágov spôsobuje uvoľnenie cytozinov, ktoré zodpovedajú za kontrolu zápalových procesov a stimulujúcich prácu imunitného systému.

Jednou z farmakologicky činných substancií huby Reishi je, už zmieňovaná, ganoderenová kyselina, ktorá (v neveľkých dávkach) ovplyvňuje zníženie replikacie virusu HIV o 50%. Súčasná medicína sa stále častejšie venuje civilizačnej chorobe XX. storočia, ktorou je alergia. Ganoderma vykazuje antihistaminické účinky v rozsahu alergií s rôznymi príznakmi. Zmenšuje alergickú reakciu pri prieduškovej astme, kožných alergiách a alergiách na lieky čo sa stáva v poslednej dobe stále častejšie.

Obehová sústava

Extrakt z REISHI utlmuje koaguláciu krvi znižovaním agregácie plateliet (krvné bunky, ktoré tvoria zrazeniny). Dodatočne má priaznivý vplyv na červené krvinky , ktoré ľahšie obiehajú v krvnom riečisku. Vylepšená cirkulácia má veľmi pozitívny vplyv pri diabete, kde sa ďalej nemôžu rozvinúť rôzne arteriálne choroby.

Srdce

Viaceré priaznivé vplyvy na srdce boli pozorované pri jej pravidelnom užívaní. REISHI znižuje zlý cholesterol a tuky, koriguje niektoré srdcové arytmie spôsobené stresom a vyrovnáva krvný tlak.

Pečeň

Hlavnou úlohou pečene je metabolizovať a zbavovať telo od toxínov, syntéza cholesterolu a určitých proteínov. Poškodenie pečene vedie k akumulácii toxínov a vedľajších produktov v tele. REISHI má hepatoprotektívne vlastnosti, kde pravidelná konzumácia REISHI omladzuje pečeňové bunky a obnovuje jej dôležité funkcie.

Trávenie a vylučovanie

Pravidelná užívanie REISHI upravuje vylučovanie žalúdočnej kyseliny a tým pôsobí ako prevencia pri vredoch, upravuje stolicu, pomáha pri zápche a syndróme podráždeného čreva.

Pľúca

Astma, chronická bronchitída a alergia. REISHI tlmí zápalové prejavy, tlmí alergie a posilňuje imunitný systém. Čo je obzvlášť dôležité pre fajčiarov a ľudí trpiacich na chronickú bronchitídu je fakt, že REISHI podporuje regeneráciu tracheálnej výstelky.

Obličky

REISHI pomáha napraviť regulatórne funkcie obličiek ako udržovanie konštantnej pH, filtrovanie krvi a rovnováhu chemických elementov.

Rakovina, diabetes, prostata

Pravidelná konzumácia REISHI podporuje tvorbu interferónov a interleukínov. Beta-glukány obsiahnuté v REISHI majú tiež protinádorové vlastnosti. REISHI taktiež znižuje úrovne cukru v krvi a má priaznivý vplyv na zdravie prostaty.

Zhrnutie:

Huba Ganoderma Lucidum, nazývaná tiež Reishi, je jedným z pokladov čínskej medicíny. Súčasné výskumy preukázali, že zložky v nej obsiahnuté vykazujú blahodarný vplyv na dodržanie rovnováhy v organizme a predlženie života. Vykazuje široké použitie, podporujúce vitalitu a chráni zdroj jej vzniku. Reishi stimuluje prácu imunitného systému. Rozdiel medzi pôsobením Ganodermy a liekov alebo diétnych doplnkov spočíva v tom, že nesmeruje svoje liečebné vlastnosti na konkrétnu chorobu, ale pomáha regulovať prácu celého organizmu, zaisťuje správne fungovanie vnútorných orgánov.

Všeobecne je Reishi v Číne uznávaná za liek a nachádza sa na úradnom zozname liekov. Dúfajme, že sa v blízkej budúcnosti stane základom prírodnej medicíny, ktorá teraz nie je v zvyšku sveta príliš docenená.

Ganoderma lucidum – Reishi

Na prvý pohľad nie príliš zaujímavá huba, teda z pohľadu praktického hubára. Ale zdanie klame, táto pekná akoby nalakovaná huba má fantastické liečebné schopnosti. Významne posilňuje imunitný systém, upravuje krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi, lieči reumu, veľmi účinná je proti migrénam, nespavosti, ocenia ju predovšetkým kardiaci i astmatici. Obsahuje tiež polysacharidy s protinádorovými účinkami, takže je vhodná ako prevencia proti rakovine. Plodnice nie je možné konzumovať priamo, lebo sú tvrdej a drevnatej konzistencie. V medicíne, zvlášť v tej čínskej sa táto huba využíva v podobe sirupov a tinktúr. Vyrastá z koreňov a pňov listnáčov, vzácne i ihličnanov.
V čínskych nemocniciach podávajú pacientom extrakt s huby vo forme sirupu ako súčasť liečby pri najrôznejších ochoreniach.

Niektoré klinicky preukázané účinky extraktu z huby Ganoderma lucidum:

.  Spomaľuje starnutie
.  Účinná v boji s nádorovými chorobami
.  Účinná pri detoxikácii organizmu
.  Pozitívne účinky pri neurasténii
.  Pomáha pri vyrovnávaní krvného tlaku
.  Vhodná na liečbu prieduškovej astmy
.  Pomáha pri odbúravaní cholesterolu
.  Tlmí bolesť
.  Pomáha pri regenerácii organizmu po chemoterapii
.  Pozitívne vplýva na plodnosť
.  Pomáha pri alergiách
.  Pomáha pri poruchách spánku

V Japonsku je v súčasnej dobe Ganoderma doporučovaná lekármi k liečeniu viac ako dvadsiatich chorôb a rôznych zdravotných problémov, vrátane migrény, bolesti hlavy, hypertenzie, bronchitídy, astma bronchiale, artritídy, anorexie, gastritídy, hemeroidov, diabetu, hypercholesterolemie, nefritídy, dysmenorey, hepatitídy typu B, leukopénie, kardiovaskulárnych problémov, rôznych typov karcinómov a akútnej myeloblastickej leukémie.

Farmakologicky aktívne látky

Z Ganoderma lucidum bola izolovaná rada zaujímavých látok. Väčšina z nich je dobre rozpustná vo vode a dá sa z huby vylúhovať horúcou vodou (asi 10 % váhy sušiny). To vysvetľuje, prečo je najčastejšou liekovou formou tohto liečiva odvar, pripravovaný podobne ako čaj. Prirodzene rastúca huba má mimoriadne horkú príchuť, spôsobenú prítomnosťou lanostanových terpenoidov, ale tá sa stráca pri umelom pestovaní. Vzťah medzi horkou chuťou a farmakologickým účinkom liečiva nie je celkom jasný. Zdá sa však, že tieto horko chutnajúce látky sú zodpovedné za antialergický efekt (Mizuno, 1996b), ale ich neprítomnosť nemá vplyv na ďalšie farmakologické účinky.

5 etáp pôsobenia REISHI

SNÍMANIE – SKENOVANIE TELA ( 1 – 30 dní )
REISHI pomáha objavovať ukryté choroby a toxíny v tele a vedie k regulácii telesných funkcií – objavujú sa reakcie tela, ktoré pomáhajú odkryť oblasti zasiahnuté chorobami a začína ju okamžite liečiť.

DETOXIKÁCIA ( 1 – 30 týždňov )
REISHI je známa ako “kráľovná všetkých detoxikátorov” pre svoju silu odstraňovať nadbytočnú kyselinu močovú, kyselinu mliečnu, nadbytočný cholesterol, zásoby tukov, odumreté tkanivá a nahromadené toxíny. Toxíny sú vylučované cez moč, stolicu, pot, kožu, hlien.

REGULÁCIA ( 1 – 12 mesiacov )
V priebehu obnovovacieho procesu sú pozorované určité reakcie tela. Ak sú veľmi silné, znížiť dávkovanie.

VÝSTAVBA ( 6 – 24 mesiacov )
REISHI pokračuje v oprave postihnutých častí tela, posilňuje imunitný systém k väčšej odolnosti proti chorobám, dodáva hlavné prvky a vitamíny k urýchleniu uzdravovacieho procesu.

OMLADZOVANIE ( 1 – 3 rokov )
Konečný cieľ konzumácie REISHI je udržovať telesné funkcie v optimálnej činnosti a navrátiť organizmu mladistvý vzhľad, omladiť organizmus.

Aké sú všetky kladné účinky Ganodermy Lucidum?

Nasledujúci zoznam bol publikovaný v článku nazvanom “Liečivé huby: ich terapeutické vlastnosti a aktuálne lekárske využitie s dôrazom na liečenie rakoviny” nadácie Cancer Research UK – najväčšej britskej spoločnosti pre výskum liečby rakoviny.

Farmakologické účinky Ganodermy Lucidum na živý organizmus:
.  analgetické
.  antialergicky aktívne
.  preventívny účinok bronchitídy
.  protizápalové
.  protinádorovo aktívne
.  pôsobí ako antioxidant vylúčením hydroxylu voľných radikálov
.  protivírusový účinok vytvorením interferonovej produkcie
.  znižujúci vysoký krvný tlak
.  všeobecne imunopotentný

Ak ste fanúšikom čistého produktu, doporučujeme Red Reishi čistý prášok – BIO masu od výrobcu MRL.


Súvisiace témy k článku: