SPIRULINA

Spirulína je vhodná pre posilnenie vitality ako súčasť redukčných diét pri nadváhe.

Spirulina je 100% sladkovodná modrozelená riasa, ktorá patrí do skupiny populárnych zelených potravín. Je bohatým prírodným zdrojom bielkovín, chlorofylu, betakaroténov, vitamínov, minerálov, mastných nenasýtených kyselín. Navyše obsahuje vzácne fytonutrienty (rastlinné výživné látky), ktoré sa nenachádzajú v žiadnych iných zelených potravinách, ako napr. fykocyanín a sulfolipidy.
Spirulina je veľmi vhodnou alternatívou riasy Chlorella. Aj keď zloženie obidvoch rias je veľmi podobné, rozdielne účinky sú dosť výrazné. Spirulina oproti Chlorelle obsahuje fykocyanín. Spirulina je ideálnym doplnkom vegetariánskej stravy alebo redukčných diét, kedy počas pôstu dodáva telu životne dôležité látky.

PREHĽAD VÝZNAMNÝCH ZLOŽIEK, KTORÉ RIASA SPIRULINA OBSAHUJE:

VITAMÍNY:
thiamín(B1), riboflavín (B2), niacín(B3), kyselina pantoténová(B5), pyridoxín(B6), inositol(B8), kyanokobalamín(B12), vitamín C, vitamín D, tokoferol(E), biotín(H), vitamín K, kyselina listová

AMINOKYSELINY:
alanín, izoleucín, leucín, lyzín, prolín , valín, metionín, treonín, tryptofán, arginín, serín, cysteín, glycín, histidín, tyrozín, kyselina asparágová, kyselina glutamová

MINERÁLY:
vápnik, fosfór, železo, jód, horčík, mangán, zinok, selén

ĎALŠIE VÝZNAMNÉ LÁTKY:
β-karotén, kyselina alfa-linolénová (ALA), kyselina gama-linolénová (GLA), chlorofyl, fykocyanín, enzýmy

Spirulina je veľmi vhodnou alternatívou riasy Chlorella. Aj keď zloženie obidvoch rias je veľmi podobné, rozdielne účinky sú dosť výrazné. Spirulina oproti Chlorelle obsahuje fykocyanín, či vzácne glykolipidy a sulfolipidy. Chlorella je teda vhodnejšia tam, kde treba regenerovať a doplňovať živiny. Spirulina je vhodná skôr pre tých, ktorí potrebujú posilniť svoju vitalitu a zabraňovať ukladaniu tukov. Spirulina je ideálnym doplnkom vegetariánskej stravy alebo redukčných diét, kedy počas pôstu dodáva telu životne dôležité látky.


Súvisiace témy k článku: