LYKOPÉN antioxidant, prevencia rakoviny prostaty, prsníka, žalúdka

– prírodný karotenoid a rastlinný antioxidant, prevencia rakoviny prostaty, prsníka, žalúdka, pľúc, hrubého čreva a kože, podporná liečba pri neplodnosti

Lykopén je najsilnejší známy antioxidant rastlinného pôvodu, ktorý je získaný zo špeciálnej odrody paradajok HLLS. Chráni organizmus pred nádorovými ochoreniami, má priaznivý vplyv na srdce, krvný tlak, prostatu a pokožku. Avšak zo stravy ho organizmus nedokáže vstrebať, pokiaľ neprejde tepelnou úpravou. Obsah lykopénu sa zvyšuje pri tepelnej úprave potraviny, preto je paradajkový pretlak bohatší na lykopén ako čerstvá šťava z paradajok. Kapsuly obsahujú taktiež olej z ľanových semien, ktorý je bohatým zdrojom esenciálnych mastných kyselín.

ÚČINKY LYKOPÉNU:

– významné antioxidačné pôsobenie v organizme
– prevencia vzniku nádorových ochorení ( znižuje riziko vzniku nádorov, najmä prostaty, pľúc, prsníkov, kože , žalúdka a krčka maternice)
– svojím pôsobením obmedzuje šírenie metastáz a prenos rakovinových buniek
– prevencia kardiovaskulárnych ochorení (je bohatým zdrojom draslíka, ktorý je nevyhnutný pre dobrú činnosť srdca)
– obmedzuje škodlivé účinky konzumácie alkoholu, kávy, tabaku
– pozitívny vplyv na reprodukčnú funkciu mužov
– pomáha znížiť vysoký krvný tlak
– chráni kožu pred UV žiarením
– podpora funkcie prostaty
– podporná liečba pri neplodnosti

Vysoká hladina lykopénu v krvi je poistkou dobrého zdravia všeobecne, nielen proti rakovine. Lykopén môže pomôcť znížiť rôzne zápaly v tele, napr. zápal ďasien, má výrazné antibakteriálne a protiplesňové pôsobenie. Štruktúra lykopénu je podobná ako u známeho antioxidantu beta-karoténu, avšak jeho antioxidačná aktivita je oveľa silnejšia. Lykopén v laboratórnych podmienkach preukazuje výrazné antitoxické vlastnosti.

 

RAKOVINA

– mnohé štúdie potvrdili antirakovinové vlastnosti lykopénu proti mnohým nádorovým bunkám, najmä prostaty, prsníka, žalúdka, pľúc, hrubého čreva a kože.

DIABETES

– lykopén u pacientov s cukrovkou pomáha chrániť kardiovaskulárny systém. Výrazne znižuje riziko diabetickej neuropatie (poškodenie senzitívnych a motorických vlákien nervov dolných končatín – diabetická noha)

ARTEROSKLERÓZA

– lykopén znižuje tvorbu tzv. penových buniek, ktoré hrajú dôležitú úlohu v rozvoji arterosklerózy a taktiež znižuje riziko vzniku žilových trombov.

Lykopén je určený všetkým s dedičnou dispozíciou na rakovinu a všetkým, ktorí užívajú nikotín a alkohol, alebo sa často vystavujú UV žiareniu (opaľovanie). Je vhodný na dlhodobé užívanie a nespôsobuje vznik alergických reakcií, ktoré môžu vzniknúť pri nadmernej konzumácii paradajok.


Súvisiace témy k článku: