Účinky kokosového oleja a jeho využitie

Panenský kokosový olej je zložený z kyselín, ktoré sú známe ako prírodné antibiotiká. Obsahuje takmer 50% mastnej kyseliny laurovej.

Táto mastná kyselina sa vyskytuje napríklad aj v materskom mlieku, kde slúži ako ľahko stráviteľná zložka a zároveň má za úlohu chrániť mladý imunitný systém proti vírusom a infekciám. Kyselina laurová má prirodzené antivírové účinky. Ďalšie kyseliny obsiahnuté v oleji napomáhajú ničiť kvasinky, plesne a viry tým, že narušia ich membrány. Tie sú potom ľahko zneškodnené bielymi krvinkami. Kokosový olej pomáha pacientom s rôznymi infekciami, kandidou, vírusom herpes, aj množstvom ďalších.

KOKOSOVÝ OLEJ je zložený z týchto mastných kyselín:

– kyselina laurová

– kyselina kaprinová

– kyselina kaprylová

– kyselina myristová

Všetky tieto kyseliny pôsobia proti vírusom, mikróbom, hubám a kvasinkám. Kyselina laurová má najsilnejší antivírusový efekt, kyselina kaprylová je vysoko účinná proti kvasinkám.

Metabolický účinok kokosového oleja zvyšuje aktivitu štítnej žľazy, podporuje látkovú výmenu a preto umožňuje spálenie väčšieho množstva kalórií a tým pádom aj zníženie hmotnosti. Rozkladá na glukózu, čiže hroznový cukor, ktorý postupne dodáva telu energiu a pritom sa v ňom neusadzuje (postupné dodávanie energie je spôsobené dlhším procesom trávenia kokosového oleja). Preto sa tiež panenský kokosový olej odporúča ľuďom, ktorí majú problémy s hladinou cukru v krvi alebo priamo diabetikom. Konzumácia  stabilizuje hladinu cukru v krvi a znižuje záťaž nadobličiek.

Panenský kokosový olej môže byť právom nazvaný superpotravinou.

Obsahuje mangán, meď, zinok, selén, železo…

 

Kokosový olej ako potravina

Je jednoducho výborný ako potravina. Má lahodnú chuť i vôňu a ak je za studena lisovaný (panenský), uchováva si vitamíny A, C a E. Tiež obsahuje ľudskému telu prospešné mastné kyseliny, predovšetkým Kyselina laurová, ktorá je dôležitou zložkou materského mlieka. Kokosový olej môžete používať na prípravu pokrmov i na smaženie.

Kokosový olej býva nazývaný “najzdravším olejom na zemi” a nie zriedka býva spájaný aj s tajomstvom dlhovekosti.
Pre svoje jedinečné účinky je kokosový olej perfektné zdravou náhradou všetkých tukov na varenie, smaženie a pečenie. Má lahodnú chuť a vôňu, rozpúšťa sa pri teplote nad 25 ° C. Ako náhradu masla ho môžu používať ľudia s alergiou na mlieko.

Kokosový olej na varenie

Panenský BIO Kokosový olej obsahuje celý rad prospešných látok. BIO Kokosový olej používame na vyprážanie, pečenie, grilovanie alebo varenie. Za zmienku stojí povedať, že je tepelne stabilný až do teploty (cca 180°C) vďaka čomu olej neprská ani po dlhšom čase a nevytvára karcinogénne látky. Ak budete chcieť pri varení zájsť v rámci zdravého stravovania a prípravy pokrmov ešte ďalej, tak odporúčame jedlá pripravovať s kokosovým olejom či už v studenej kuchiny, ale aj dokonca aj pri tepelnej úprave. Počas tepelnej prípravy nedochádza k úniku toxických výparov a nemení sa chuť jedla. Pri príprave doporučujeme používať keramický povrch napomôže k zachovaniu špecifickej chuti a vône kokosového oleja a samotného pokrmu.

BIO Kokosový olej je možné pridať takmer do každého jedla, natierame si ho napr. na pečivo a chleba pridávame do šalátov, vločiek a plno iných jedál. Ak chcete zabezpečiť svojím najbližším zdravšiu náhradu obľúbených vianočných alebo veľkonočných pochúťok, tak určite ich pripravte za použitia BIO Kokosového oleja.

Lahodnú chuť dodáva napr. pečenému kurčaťu – pred pečením kurča natrieme BIO Kokosovým olejom – dodá mu jedinečnú chrumkavosť a 0% cholesterolu.

Kokosový olej pri redukcii váhy

Je odporúčaný dietológmi, pretože sa dlhšie trávi a dodáva tak telu energiu postupne. Na rozdiel od iných tukov sa v tele neusadzuje, pretože sa rozkladá na glukózu, a samozrejme neobsahuje žiadny cholesterol.
Pár lyžičiek oleja navodí pocit nasýtenia na niekoľko hodín. Je teda vhodný pri redukčných diétach. Za posledné roky bolo uskutočnených viacero štúdií, ktoré preukázali, že BIO Kokosový olej obsahuje nasýtené mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom (MCT – multi chain triglycerides), čo znamená, že sú ľahko stráviteľné, zlepšujú metabolizmus, neukladajú tuky, pretože nemajú z čoho a udržiavajú rovnomerný prísun energie bez kolísania hladiny glukózy.

Kokosový olej – starostlivosť o pokožku, telo a nechty

Dá sa výborne použiť aj ako náhrada bežného telového mlieka alebo krémov. Krásne sa vstrebáva do pokožky a nezanecháva mastný film. Ak je vaša pokožka suchšia alebo citlivá, ak máte problémy s popraskanou kožou (napr. na chodidlách), atopickým ekzémom, vyrážkami a alergiami, potom je pre vás kokosový olej tou správnou voľbou. Môžete ho vyskúšať aj ako odličovadlo.

Na telo po kúpeli a sprche:
a) Naneste olej na mokrú pokožku po umytí – dodáte jej zamatový vzhľad, autentickou kokosovú vôňu a rad dôležitých výživných látok.
b) Naneste olej na suchú pokožku – zvláčnite tak kožu bez pocitu mastnoty a dodáte jej potrebnú ochranu.

Na omladenie, pre bábätká, po holení:
Kokosový olej ďalej ošetruje nechtové lôžka, vyschnutú pokožku na lakťoch, kolenách alebo pätách, je účinný proti striám a pomáha pri liečbe ekzému. Má vysoký obsah prírodných látok – antioxidantov, ktoré v podobe vitamínov A, C a E zabraňujú starnutiu pokožky.

Bezo zvyšku sa vstrebáva hlboko do pokožky, a to priamo do bunkovej štruktúry spájajúcich tkanív, je vysoko efektívny pri hojení a odstraňovaní chýb, ako sú pečeňové škvrny, vrásky alebo jazvy.

Kokosový olej tiež spoluvytvára ochrannú bariéru pred choroboplodnými baktériami a vďaka vysokému obsahu antioxidantov napomáha predísť a spomaliť poškodenie našej pleti zapríčinené voľnými radikálmi. Je veľmi jemný a preto vhodný pre citlivú detskú pokožku. Výborné je tiež používanie kokosového oleja po holení.

Kokosový olej na vlasy

Kokosový olej V Ázii (predovšetkým v Barme, Indii a na Srí Lanke) je kokosový olej veľmi cenený a používa sa pre vlasové zábaly proti lámaniu vlasov a končekov, a tiež proti vypadávaniu vlasov. Je veľmi vhodný pre vlasy suché, poškodené a rozstrapkané.

Pri pravidelnom používaní reguluje vypadávanie vlasov, dodáva lesk, zmäkčuje a vyživuje vlasovú pokožku a dokáže úplne odstrániť lupiny. Tiež napomáha ľahkému rozčesávaniu. Najlepšie pôsobí ako zábal vlasov pred ich umytím, ale môžete ho tiež jednoducho votrieť do vlasovej pokožky.

a) Naneste olej pred umytím na vlasy a pokožku hlavy – dokonale vyživia vlasovú pokožku a suché a rozštiepené končeky vlasov, dodá vlasom lesk a zabráni ich vysúšaniu.
b) Naneste olej po umytí – vyživí rozstrapkané končeky a uľahčí rozčesávanie.

Výskumy jasne ukazujú ako silný vplyv má kokosový olej aplikovaný vo vlasoch v porovnaní so slnečnicovým a minerálnym olejom. Z týchto troch olejov bol kokosový olej jediným, ktorý markantne zabraňoval strate proteínov, ako u zdravých tak u zničených vlasov, pri používaní pred aj po umytí.

Oba oleje, slnečnicový i minerálny, takmer vôbec nepomáhajú znižovať stratu proteínov z vlasov. Kokosový olej, tým, že je z triglyceridov kyseliny laurovej, má vysokú afinitu k proteínom vlasov a pre svoju nízku molekulovú hmotnosť a rovnaké lineárne reťazce je schopný penetrovať do vlasových korienkov.

Kokosový olej pomáha proti baktériám a kvasinkám

Je zložený z mastných nasýtených kyselín, ktoré obsahujú veľké množstvo antioxidantov. Vďaka tomu je schopný narušiť lipidovej membrány baktérií, vírusov a kvasiniek, a pôsobí tak ako prírodné antibiotikum.

Naozaj zázračnú schopnosť preukazuje pri liečení nepríjemnej kandidózy. Podľa mnohých skúseností postačí jedna lyžička kokosového oleja denne alebo vonkajšie potieranie, a kvasinky, ktoré spôsobujú kandidózu, postupne zmiznú. Napomáha hojeniu vyrážok, jaziev či ekzémov.

Kokosový olej na masáže celého tela

Je veľmi obľúbeným masážnym prípravkom.
Často sa využíva pri thajskej a havajskej masáži, a to nielen vďaka svojej jemnej vôni, ale pre svoju dobrú vstrebateľnosť.
Krásne zvláčňuje pokožku a zanecháva ju pružnú a hladkú.

Kokosový olej ako mlieko po opaľovaní

Upokojuje vašu pokožku po dlhšom pobyte na slnku a regeneruje spálenú kožu.
Obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré bojujú proti pôsobeniu voľných radikálov a tak napomáha proti predčasnému starnutiu kože a vráskam.

Kokosový olej je prírodný balzam po holení

Áno,môžete ho využiť aj ako balzam po holení. Je ideálny pre citlivú pokožku, ktorá sa holením narúša.
Chemické vody po holení často vytvárajú pupienky na tvári, to sa vám s kokosovým olejom nestane.
A samozrejme príjemne vonia.

Kokosový olej – balzam na pery

Skúste ho použiť na pery miesto balzamu.
Iste vás jeho účinky prekvapí – zvláčňuje popraskané pery, v lete ich chráni pred slnečnými lúčmi a v zime pred mrazom.

Kokosový olej bieli zuby

Čistiť zuby olejom sa vám možno môže zdať čudné, ale naozaj to funguje. Oleje, soli a ďalšie prírodné látky sa na čistenie zubov používali už od staroveku, a dokonca aj v dnešnej dobe alternatívna medicína odporúča miesto pasty a kefky jednoducho použiť prst a olej, najlepšie ten kokosový.

Bežné bieliace pasty obsahujú veľké množstvo agresívnych chemických látok, ktoré poškodzujú sklovinu. Môžete vyskúšať po čistení zubov bežným spôsobom minútu až dve trieť zuby panenským kokosovým olejom. Po niekoľkých týždňoch budú vaše zuby viditeľne belšie. Okrem toho panenský kokosový olej upokojuje ďasná a zamedzuje tvorbe aftov v ústach.

Kokosový olej pre domácich miláčikov

Ak má váš domáci miláčik ťažkosti so suchou a podráždenou pokožkou, s popraskanou kožou na labkách (napr. v zime kvôli mrazom alebo kvôli posypovej soli na uliciach) alebo so svrbením pokožky, potom kokosový olej je tou správnou voľbou. Môžete ho používať aj ako doplnok stravy pre povzbudenie imunity, zlepšenie kvality srsti i pre vyživenie kĺbov.

Kokosový olej ako starodávny aj moderný liek

Účinkov kokosového oleja si v posledných rokoch začína všímať aj moderná medicína. Podporuje tvorbu hormónov štítnej žľazy, čím spomaľuje starnutie buniek. Okrem toho tiež pôsobí preventívne proti srdcovým chorobám, senilite a dokonca aj rakovine.

Podľa prieskumu bol výskyt rakoviny u jedincov užívajúcich panenský kokosový olej až o 30% nižšie ako u tých, ktorí používali olej iný. V poslednej dobe sa často hovorí aj o účinku na liečbu Alzheimerovej choroby.

Ako je možné použiť kokosový olej?

– V kuchyni pri pečení namiesto masla.
– Ako náhrada za rastlinné oleje, ktorá neprepaľuje olej.
– Denná dávka potrebnej energie.
– Chutnejšia a zdravšia náhrada za smotanu do kávy.
– Hydratačný krém na celé telo a tvár.
– Namiesto pleťovej vody pri odličovaní. Zjemňuje pokožku na mäkkú a hladkú.
– Ako prírodný deodorant proti zapáchajúcemu potu.
– Podkladový krém na oči.
– Plní úlohu vlhčených obrúsikov na detské zadočky.
– Ako súčasť vlastnej zubnej pasty so silnými bieliacimi účinkami.
– Na zosvetlenie nežiadúcich pigmentových škvŕn na pokožke.
– Pravidelné nanášanie zabraňuje vzniku strií pri tehotenstve.
– Konzumovaním sa podporuje zdravie štítnej žľazy.
– Prirodzená ochrana proti slnečným lúčom a popáleninám.
– Regenerácia pre plačúce dieťa – natrite na hlavičku, v oblasti spánkov a jemne masírujte.
– Zabijak kvasiniek a infekcií.
– Ako náhrada olejov, využívaných pri masáži.
– Vďaka kyseline laurovej pomáha naštartovať metabolizmus.
– Spĺňa funkciu nočného hydratačného krému.
– Pomáha zbaviť sa nežiadúcich kučier na vlasoch.
– V pomere 1:1 s cukrom pôsobí ako peeling na telo.
– Prírodný balzám na suché a popraskané pery v každom ročnom období.
– Lokálne použitie na hojenie rany alebo jazvy.
– Pomáha pri popôrodných bolestiach.
– Upokojujúca masť na bradavky, ktoré sú namáhané pri dojčení.
– Prírodný kondicionér na vlasy – vmasírujete do vlasov, zafixujete a necháte pôsobiť pár hodín.
– Bojovník proti mykóze a plesni na nohách.
– Regenerácia a upokojujúce účinky pri lupienke alebo ekzéme.
– Pravidelné používanie môže zabrániť alebo zvrátiť Alzheimerovu chorobu.
– V kombinácii s jablčným octom zabíja vši v hlave.
– Prírodná podoba sa využíva pri výrobe látok.
– Ako olovrant posilňuje sústredenie a lepšiu pamäť pri zapamätaní si vedomostí.
– Smoothie z kokosového oleja je skvelým zdrojom energie pre organizmus človeka.
– Aplikácia na vnútornú stranu nosnej dutiny potláča alergie.
– Prísun živín a mlieka (3-4 lyžičky denne) pre dojčiace mamičky.
– Zabíja črevné parazity a napomáha k správnemu tráveniu.
– V kombinácii s chia semienkami pôsobí ako životabudič namiesto kávy.
– Zlepšovák hladinu inzulínu v tele.
– Spolu s olejom a štipkou oregána priaznivo pôsobí na podráždené ďasná.
– Dlhodobou konzumáciou priespieva k zlepšeniu cholesterolu v tele.
– Lyžica kokosového oleja s horúcim čajom pomáha proti nahladnutiu.
– Prispieva k zníženiu vzniku kŕčových žíl.
– Hojí čerstvo vzniknuté popáleniny.
– Energia z neho sa neukladá v tele ako tuk, takže z neho nepriberáme.
– Prírodný lubrigant, ktorý ničím nenarúša vaginálnu oblasť.
– Ideálny pri holení intímnych partií, nevznikajú pri ňom pupienky a zápaly.
– Prirodzený antibakteriálny krém.
– Dokáže nahradiť detské prípravky v podobe krému pre bábätká.
– Dokáže ovplyvniť celulitídu u žien.
– Zmierňuje bolesti kĺbov pri artritíde.
– Zmierňuje bolestivé pupáky na tvári.
– Odháňa komárov a znižuje im chuť na ľudskú krv.
– Pri pravidelnom používaní môže poraziť akné.
– Denným vtieraním do pokožky podporuje rast vlasov.
– Prostriedok na dezinfekciu detských ušných problémov.
– Jeho používaním sa neničia panvice.
– Potláča štiepenie končekov na vlasoch.
– Dodáva pokožke lesknúci dojem.
– Spoľahlivý opaľovací prostriedok.
– V spojení so soľou dokáže odstrániť hrubú kožu z nôh.
– Dennodennou konzumáciou povzbudzujete metabolizmus a s ním spojené rýchlejšie chudnutie.
– Zlepšuje kvalitu spánku.
– Vnútorne aj navonok sa používa proti plesniam rôzneho druhu.
– Upokojuje svrbenie počas ovčích kiahní.
– Zvyšuje absorbciu vápnika a horčíka v tele.
– Spolu s bylinkovým čajom pôsobí upokojujúco na bolesti hrdla.
– Pri vnútornom použití remineralizuje zuby.
– Tuky z kokosového oleja pomáhajú proti úzkosti a depresiám.
– Má silné bieliace účinky na zuby.
– U priemerných, zdravých ľudí je vhodnou náhradou za antiperspirant.
– Na externé použitie v prípade hojenia rán vašich domácich miláčikov.
– Tieto tuky sú prospešné pre ľudí trpiacim autizmom.
– Pomocník pri liečbe naparovaním.
– Bezpečný a zdravší prostriedok pri fritovaní.
– Jedna lyžica pred každým jedlom pomáha lepšie tráviť.
– V teplom zázvorovom čaji pomáha upokojiť pálenie záhy a proti nevoľnosti.
– Náhrada za detské mlieko.
– Po umytí riadov zabraňuje suchej pokožke.
– Mixom s mätou, rozmarínom alebo éterickými olejmi vznikne masť ako repelent proti hmyzu.
– Lieči afty v ústach a na jazyku.
– Svojim zložením plní funkciu krému proti starnutiu.
– Posilňuje mozgovú činnosť a aktivitu posúva na vyššiu úroveň.
– Interne a externe bojuje proti problémom s močovými cestami a prechladnutím.
– Pri dlhodobom užívaní zvyšuje produkciu hormónov.
– V niektorých prípadoch pomáha proti Candide.
– Pri lokálnom použití zmierňuje bolesti hemoroidov.
– Zvyšuje krvný obeh, čo je vhodné najmä pre ľudí, ktorým je stále zima.
– Aplikácia na kožičku v oblasti nechtov zabezpečuje rýchlejší rast nechtov.
– Pri problémoch so suchými, šupinatými kolenami dokáže toto miesto lokálne zvlhčiť.
– V kombinácii šľahačky s bambuckým maslom pôsobí ako balzám na telo.
– Nutričná podpora v prípade ingrediencie v smoothies.
– Hodnotná výživa pre dieťa počas matkinho tehotenstva.
– Bojovník proti herpesom a kútikom.
– Namočením tampónu a aplikovaním dokáže zabiť kvasinkovú infekciu.
– Čistí a zmierňuje opary.
– Zvyšuje duševnú bdelosť človeka.
– Dlhodobým pôsobením dokáže zmierniť akékoľvek alergické reakcie.
– Panenský kokosový olej je zložený z kyselín a tie pôsobi ako prírodné antibiotikum
– Napomáha proti predčasnému starnutiu kože a tvorbe zbytočných vrások
– Pôsobí ako prevencia proti senilite, srdcovo-cievnych ochorení a aj niektorých druhov rakoviny.
– Pomáha upokojiť bolesti brucha pri menštruácii.


Súvisiace témy k článku: